محل تبلیغات

معاون وزیر بهداشت در طب سنتی خبرداد: دانشگاه طب سنتی – اسلامی به زودی مجوز می گیرد. پیشگیری بهتر از درمان است تنها یک شعار است

تاریخ ثبت
شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲
شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۹
دکتر محمود خدادوست در سومین گردهمایی کشوری طب سنتی- اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر ما در دوران عزت طب سنتی قرار داریم، افزود: این کار نتیجه تلاش بسیاری از محققان و علاقه‌مندان به طب سنتی است که موفق شدند این پرچم را حفظ کنند و آن را به عزت برسانند.
وی با اشاره به قرارگیری طب سنتی در ساختار رسمی کشور، بیان داشت: قرارگیری این طب در نظام سلامت حاکی از توجه مسوولان بالادست نسبت به این طب است.
معاون وزیر بهداشت در طب سنتی با تاکید
در حال حاضر ما در دوران عزت طب سنتی قرار داریم
بر عدم ایجاد تفرقه بین اطبای طب سنتی و طب نوین، گفت: اساس طب بر سلامتی استوار است بنابراین با پرهیز از ایجاد دوگانگی در طب برای تامین سلامت افراد تلاش کنیم.
وی ادامه داد: اساس طب سنتی بر گرایش دینی و وجود خدا در تمام امور است، آنان معتقدند که تنها خداوند قادر به درمان بیماران است و افراد وسیله‌ هستند، بنابراین با مشاهده قدرت خداوند در تمام امور برای شفای بیماران تلاش می‌کنند.
خدادوست با بیان اینکه تفاوتی بین طب سنتی و نوین وجود ندارد، تصریح کرد: تنها تفاوت جدی بین این دو طب در حکمت و برخورداری از نظام رحمت است، در حالیکه در طب نوین بیشتر خشونت است.
وی با اشاره به تربیت پزشکانی
قرارگیری طب سنتی در نظام سلامت حاکی از توجه مسوولان بالادست نسبت به این طب است
در زمینه طب سنتی، خاطرنشان کرد: در این زمینه باید تلاش کنیم تا پزشکانی را تربیت کنیم که شفا را از جانب خدا بدانند و برای سالم نگه‌داشتن بدن افراد قبل از ابتلا به بیماری تلاش کنند.
معاون وزیر بهداشت در طب سنتی با تاکید بر نهادینه شدن طب سنتی در نظام آموزشی کشور، اظهارداشت: هدف اصلی طب سنتی این است که بدن را سالم نگه دارد تا عبادت خداوند را انجام دهد و از این طریق به وجدانیت خدا دست یابد.
وی با بیان اینکه رویکرد جدید استفاده از طب سنتی در بسیاری از مکان‌ها روندی جهانی یافته است، افزود: این در حالی است که در کنار طب رایج می‌توان از این طب و ظرفیت‌های آن استفاده کرد و در نهایت به حکمت دست یافت.
خدادوست با اشاره به اینکه سند راهبردی طب سنتی در کمیته راهبردی کشور تصویب شده است، اظهارداشت: به زودی این سند در شورای
اساس طب سنتی بر گرایش دینی و وجود خدا در تمام امور است
انقلاب فرهنگی تصویب و اعلام می‌شود.
وی ادامه داد: با تصویب سند راهبردی طب سنتی توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام، در قانون پنجم ماده ۳۴ وزارت بهداشت را موظف کرد که برای توسعه طب سنتی برنامه‌ای داشته باشد و اقدامات اجرایی مناسبی را انجام دهد.
معاون وزیر بهداشت در طب سنتی با اشاره به تصویب سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۷، گفت: در این طب تاکید فراوانی به قرارگیری این رشته در دانشگاه‌ها شده است، این در حالی است که ایرانیان می‌توانستند سالیان قبل این طب را در دانشکده‌های خود تدریس کنند.
وی با بیان اینکه تفاوت‌ها و تعارض‌های بین طب سنتی و نوین موجب ایجاد سردرگمی بیماران می‌شود، افزود: تفاوت‌هایی که بین
به زودی سند راهبردی طب سنتی در شورای انقلاب فرهنگی به تصویب می رسد
این دو طب قرار دارد موجب سردرگمی، بی‌اعتمادی و حتی در برخی موارد شکست مراحل درمانی خواهد شد، این امر موجب ایجاد صدمات جبران‌ناپذیری بر پیکر نظام سلامت خواهد شد.
خدادوست خاطرنشان کرد: بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد آسیب به جامعه، آغاز حرکت و تربیت اطبای سنتی در دانشگاه‌ها و یا آشنایی پزشکان با طب سنتی است.
وی با بیان اینکه برای اینکه با مردم ارتباط برقرار کنیم، باید به زبان آنها صحبت کنیم، آنها را قانع کرده و حتی برای معرفی این طب به کشورهای خارجی تلاش کنیم، تصریح کرد: این طب بر اساس پیشگیری بنا شده است، بنابراین با حفظ شعار پیشگیری از درمان برای درمان افراد قبل از ابتلا به بیماری تلاش می‌کند.
معاون وزیر بهداشت در طب سنتی با تاکید بر قرارگیری توصیه‌های
تفاوت‌ها و تعارض‌های بین طب سنتی و نوین موجب ایجاد سردرگمی بیماران می‌شود
سلامتی در فرهنگ مردم، تصریح کرد: طب سنتی جزء زندگی مردم است، بنابراین مردم به راحتی آن را می‌پذیرند و از اینکه از آن در زندگی خود استفاده کنند ترسی ندارند.
وی با اشاره به الزام پزشکان خانواده برای یادگیری و استفاده طب سنتی در درمان بیماران، بیان داشت: این کار موجب استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی در مناطق محروم و روستایی و استفاده مردم از آن به بهترین شکل ممکن خواهد شد.
خدادوست ادامه داد: با همکاری‌هایی که آموزش و پرورش انجام گرفته و با تعیین مشاور طب سنتی در آموزش و پرورش از سوی وزارت بهداشت در صدد افزودن فصل طب سنتی در کتاب‌های درسی دانش‌آموزان هستیم.
وی با بیان اینکه با انجام این کار مقرر شد تا در تمام دانشگاه‌های کشور بین یک تا دو واحد درسی طب سنتی- اسلامی به تمام گروه‌های پزشکی اضافه شود، اظهارداشت: در حال ۱۰ رشته دانشگاهی به عنوان رشته پشتیبان طب سنتی در نظر گرفته شده است.
منبع خبر
خبرگزاری ایمنا
نظــــرات
نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر