محل تبلیغات

ماساژ را به دست افراد ماهر بسپارید

تاریخ ثبت
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۲

امروزه ماساژ درمانی به علت کم تحرکی و عدم گرایش مردم به ورزش طرفداران ویژه‌ای را به خود جذب کرده است، صحت این ادعا نیز وجود مراکز ماساژ درمانی متعددی است که هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود، جدا از اینکه برخی از افراد معتقدند که ماسا‍ژدرمانی موجب تنبلی افراد را فراهم می‌کند در عین حال نیز برخی آن را موجب شادابی و سرزندگی افراد به ویژه سالمندان می‌دانند.
ماساژ با بهبود گردش خون و جریان لنفاوی باعث می‌شود مواد ‌غذایی و اکسیژن تازه به بافت‌های مزبور رسد
و مواد سمی از آن خارج شود، همچنین باعث ترشح اندرونین‌ها یا نابودکنندهای درد و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل‌کننده خلق و خو) می‌شود و ثابت شده است که ماساژ‌‌‌، هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می کند و در نتیجه باعث کاهش استرس می‌گردد.

هنگام گرفتگی عضلانی یعنی وقتی ماهیچه بیش از حد فعالیت می‌کند و باعث درد و اصطلاحا گرفتگی عضلانی می‌گردد، با افزایش جریان خون، این مواد زائد از بدن دفع می‌شود و باعث کاهش درد می‌گردد.
جدا از تاثیرات مثبت این روش درمانی موارد احتیاطی نیز برای ماساژ توصیه شده است به عنوان مثال افرادی که باردار هستند یا به بیماری قلبی و سرطان مبتلا هستند به هیچ عنوان از ماساژ استفاده نکرده یا پزشک خود را در این زمینه مطلع کنند.
دکتر محمد موسوی پژوهشگر طب سنتی با اشاره و تاکید فراوان بر استفاده سالمندان از ماساژ گفت: ماساژ‌ در این گروه سنی موجب تسکین درد در قسمت‌های مختلف سر می‌شود علاوه بر اینکه ماساژ در نواحی کف پا که محل انگشت بزرگ، چهار انگشت کوچک و نوار باریک زیر چهار انگشت کوچک است موجب تقویت
حافظه و کاهش کندی ذهن، از بین بردن آثار پس از عمل بیهوشی و بیماران مبتلا به سکته مغزی و فلج مناسب است.
وی با بیان اینکه ماساژ بین دو کتف با ماساژ کف پا و بغل پا و حتی روی پا در سالمندان باید هماهنگ باشد، خاطرنشان کرد: به این ترتیب که بین دو کتف را شخص ماساژور با کف دست آن قدر با روغن مالش دهد تا گرم شود، سپس خلاف عقربه ساعت مالش را ادامه دهد تا فضای کتف‌ها و منطقه بین دو کتف کاملاً داغ شود. همزمان کف پاها مالش داده شود. اگر همزمان از دستگاه ویبره بر کف و روی پا استفاده شود برای به جریان انداختن سیستم گردش خون خوب است. در زیر انگشت شصت پا یک برآمدگی وجود دارد که طول آن حدود ۲ بند انگشت است. ماساژور با انگشت آن جا را به شدت فشار دهد تا درد نسبتاً شدیدی ایجاد شود.
این پژوهشگر ادامه داد: ایجاد این درد تمام سیستم ایمنی و سیستم‌های تقویت کننده
غرایز طبیعی را بر می‌انگیزانند، دو تا سه بار این فشار با درد را همزمان با مالش بین کتف‌ها تکرار کنند و پس از آن که کف و روی پا گرم شد مالش را به سمت بالاتر ادامه دهند و مالش پشت و کمر را از شانه‌ها تا مهره‌های باسن از بالا به پایین انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه واکنش‌های ماساژ در افراد کهنسال متفاوت است، تصریح کرد: در بسیاری موارد عرق کردن پس از ماساژ نشانه واکنش بدن نسبت به سرعت گرفتن و توزیع گردش خون در عروق سطحی با توجه به مواد زائد خلطی است، در این حالت بهتر است ماساژ متوقف شده و با پوشاندن شخص تا زمانی که عرق خشک شود بدن در یک گرمای معتدل باقی بماند تا از بروز سرماخوردگی عضوی و کوفتگی جلوگیری به عمل آید. در ماساژهای بعدی زمان ماساژ در همین حدی است که عرق کردن شروع شود و ماساژ متوقف گردد. موسوی ادامه داد: اگرعرق کردن در سراسر بدن نیست مانند عرق کردن دست‌ها و موضعی که دارای رفلکس متناسب با کف پاست، تنها باید از شدت ماساژ کاسته شود و مالش به نرمی ادامه یابد تا از سرماخودگی و چائیدگی عضوی نیز جلوگیری به عمل آورده شود. وی در مورد احساس سرما پس از ماساژ گفت: چنانچه احساس سرما و مور مور شدن هنگام ماساژ به‌طور آشکار احساس شود ماساژ را متوقف و بدن را گرم نگه دارند تا نوبت بعدی! بهتر است پاها گرم نگه داشته شود.
این پژوهشگر طب سنتی با اشاره به بروز جوش‌های چرکین پس از ماساژ، گفت: برای از بین بردن این جوش‌ها از شوینده سدر، مورد و حنا و سرکه یا آب‌لیموترش استفاده شود.
وی خاطرنشان کرد: اگر حرارت بدن هنگام ماساژ در کهنسالان به طور آشکاری بالا رفت، لازم است در مورد کسانی که دارای مزاج گرم و دارای فشارخون هستند، احتیاط لازم به عمل آید. یک راه آن توقف ماساژ است. راه دیگر استفاده از خنک‌کننده‌هایی مانند ایجاد یک نسیم ملایم بوسیله بادزن دستی یا برقی است. اگر فشارخون نگرانی بوجود می‌آورد کف پا را با مخلوطی از حنا و آبغوره یا سدر و آبغوره اندود می‌کنند تا فشارخون از بالا رفتن منع گردد. مصرف شربتی خنک از خاکشیر یا آبغوره خانگی رقیق شده با آب یا تراشیده ته پوست هندوانه یا آب گوجه درختی یا آب مرکبات و هر میوه خنک دیگر مناسب است.
موسوی با بیان اینکه در افراد عصبی مزاج بهتر است ماساژ متوقف شود، اظهارداشت: در این افراد بهترین روش درمان حجامت یا زالودرمانی است تا خون او پاک شده و یا با مسهل به دفع گرمای بدن پرداخت.

خبرگزاری ایمنا: ماساژ را به دست افراد ماهر بسپارید

منبع خبر
خبرگزاری ایمنا
نظــــرات
نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

خبرنگاران روزنامه اصفهان زیبا - دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۶

مطالب جالبی دارید. لطفا در مورد رایحه درمانی، عطردرمانی، طب سوزنی و سنگ درمانی هم مطالبی درج کنید.. با تشکر از زحمات شما

مدیریت سایت - دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۲۸

سلام
تشکر از پیشنهادتان
طب سوزنی جزو تخصص ما نیست و زیر مجموعه طب چینی است که مانند ماساژدرمانی جزئی از درمان است و نمی توان آن را اصل درمان قرار داد.
موارد دیگری نیز که ذکر کرده اید در درمانهای طب سنتی مد نظر قرار می گیرد؛ لیکن نمی توان به طور کلی به آن پرداخت. در هر صورت در اولین فرصت حتماً اقدام می شود.

نعیم - شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۷

لطفا اگر دوره آموزشی ماساژ دارید ویا ماساژ خاصی مانند تایلندی یا یومیهو را موثر میدانید اطلاع دهید تا استفاده کنیم.باتشکر