محل تبلیغات

سینوزیت

دسته بندی
تاریخ درمان
یکشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۳
بیماری: سینوزیت
تاریخ مراجعه : 23 / 12 / 83
بیمار با سابقه ای طولانی از سردرد که به حدود بیشتر از 10 سال می رسد مراجعه نمود که از مصرف مداوم آنتی بیوتیک ها شکایت داشت که هر گز نتوانسته بود بیماریش را درمان قطعی کند. بیمار به دلیل عوارض داروها دچار کم خونی و ناراحتی معده نیز شده بود .  هنگام مراجعه 35 سال سن داشت. وزن و قدش متناسب و گاه گاه دچار سرگیجه می شد.
 
درمان :
خلط غالب ایشان شناسایی و بلغم خام و مقداری بلغم بورکی و شور شناخته شد . دستور پاکسازی مزاج کلی را دادم و همزمان تخلیه سینوس ها در دستور کار قرار گرفت. بر اساس نظریه طب ایرانیِ ما اکثر بیماری ها باید شناسایی و دفع گردد و نباید بیماری را در بدن سرکوب نمود. یکی از اشتباهات برخی از پزشکان همین است . مثلا اگر خلط غالب سینوزیت شناخته و دفع نگردد و داروی آنتی بیوتیک مصرف شود بیماری مزمن شده و سپس به آسم و نفس تنگی و بیماری های آلر‍‍‍‍ژیک مانند آبریزش های فصلی تبدیل می شود. و بعد این روند منفی نیز با داروهای بعدی از قبیل اسپری و انواع داروهای دیگر بیماری های بعدی را به دنبال خواهد داشت.
راه درست درمان سینوزیت تخلیه سینوس ها و پس از آن ترمیم و تحکیم محل آسیب دیده در سینوس ها می باشد.
با این دید بیمار با مصرف داروهای پاکسازی و تعدیل مزاج به این شرح تحت درمان قرار گرفت:
صبح ها :
3 قاشق غذاخوری خاکشیر تمیز شده را در یک لیوان آب جوش میل کرده و تا یک ساعت پس از آن چیزی نمی خورد . باید توجه کرد که خاکشیر در این روند درمانی باید با آب جوش مخلوط شود و از شکل های دیگر مصرف خاکشیر باید خودداری نماید، آنگاه یک ساعت پس از صرف صبحانه حدود ساعت 10 پیش از ظهر یک قاشق غذاخوری بارهنگ را در یک لیوان آب جوش با شکر محلول کرده میل می کند. قبل از ناهار و شام مقداری دانه های گیاهی را با پودر بیسموت گیاهی همراه کرده با آب جوش و شکر محلول و میل می کند. لازم است ناهار و شام غذای آب پز باشد که بهترین آن شامل شوروای گشنیز و کته گشنیز و امثال آن است. هر روز 7 عدد انجیر خشک را در یک پیاله آب می پزد و میل می کند. بعد از ظهر ها مسهل عام را که پاک کننده دستگاه گوارش می باشد میل کرده بطوریکه روزی  3 تا 4 بار شکمش کار کند یا به اصطلاح اسهال ملایم بگیرد.
همزمان با اقدامات فوق به تخلیه سینوس ها می پردازیم ، به این ترتیب که هر شب قبل از خواب مقداری داروی گیاهی شامل تخم گشنیز و آویشن و نعناع یا مرزنجوش را در یک کاسه آب بجوشانید و بیمار 10 دقیقه زیر چادر بخور بدهد تا سر وصورت خیس عرق گردد ، آنگاه به اندازه نوک قاشق چایخوری پودر انفیه را کف دست ریخته در بینی بکشد تا دچار عطسه گردد که حداقل 15 تا 20 عطسه بیاری درمان های دیگر اخلاط پخته شده را خارج نماید. پس از اتمام عطسه ها در هر سوراخ بینی یک قطره روغن بنفشه یا بنفشه  بادام بچکاند. صبح که از خواب برخاست با آب نمک ولرم و رقیق استنشاق کند. این کار را تا 15 روز ادامه دهد که معمولا سینوزیت های متوسط و خفیف بکلی درمانی می شود ولی در صورت شدت بیماری و کهنه شدن آن درمان نهایتا تا 45 روز ادامه خواهد داشت با این توضیح که در طول درمان اثری از عوارض سینوزیت از قبیل گرفتگی شبانه بینی و سردرد پیشانی و امثال آن نخواهد بود.
پرهیز:
بیمار درطول درمان باید از مصرف ماست ، ترشی ، آب یخ و نوشابه و سرخ کردنی و مخرب های گلوو سینه مانند خربزه و انگور خودداری ورزد. بهتر است در فصل سرما هر روز پیشانی و سینوس ها را با روغن اسقیل چرب کند تا از نفوذ باد سرد و عود بیماری جلوگیری به عمل آید.
از سال 83 تعداد افرادی که برای درمان سینوزیت تا سال 87 مراجعه نمودند بالغ بر صدها مورد می شود.
 
 
 
نام بیمار
ن. بهرامی
نظــــرات
نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر