محل تبلیغات

اختلالات خواب قیمت: 4000 تومان

نویسنده
سید محمد موسوی
تاریخ انتشار
۱۳۹۳
پیشگفتار
کتاب حاضر از میان مجموعه دروسی انتخاب شده که بصورت مفصل در شهر اصفهان تدریس شده است. تقسیم بندی امراض در طب سنتی از سوی تقریباً تمامی علمای مشهور به این شکل بوده که بیماریهای انسان را از سر شروع کرده و یک به یک اندامها را به ترتیب مورد بررسی قرار داده و علاج آنها را نیز ارائه نمودهاند. در این تقسیم بندی‌ها اعضای رئیسه در اولویت قرار گرفته و سپس اعضای خادمه و معاونین اعضای رئیسه هر کدام به صورت مستقل و نیز در ارتباط با کل سیستم حیاتی بدن مورد بررسی دقیق قرار گرفته است. در این سیستم درمانی خاص طب سنتی، نگرش کل به جزء کاملاً رعایت شده بدون آن که از مسائل جزئی و ریز غفلت شده باشد.
دقت علمای نامدار طب سنتی در شناسایی بیماری‌ها و روش علاج آن‌ها نشان از موفقیت چشمگیر طب سنتی در پیشبرد علوم طبی زمان خود بوده است. تحقیقات ما مشخص کرد که تقریباً هر بیماری که سلامتی انسان را مورد تهدید قرار می‌دهد از دید علمای طب سنتی پنهان نمانده است.
در عصر حاضر که علوم طبی دانشمندان ما مورد غفلت قرار گرفته و با هجوم طب غربی تقریباً دستاوردهای ارزشمند طب سنتی از متن به حاشیه رانده شده است خسارت‌های ناشی از این غفلت و بی توجهی بتدریج آشکار گردید. ناتوانی طب غربی در علاج بیماری‌ها معلوم کرد که چقدر سلامتی جوامع بشری در استفاده نکردن از تجربیات طب سنتی کشورها زیان بار بوده است.
اکنون که تحرکات خودجوشی از سوی مردم برای جبران خلأ علوم طبی سنتی کشورمان آغاز شده مدعیان زیادی با ارائه نظریات گوناگون برداشت‌های متفاوتی را به جامعه عرضه کرده‌اند که تا حدود زیادی موجب آشفتگی علاقمندان علوم طب سنتی شده است. برخی از اندیشمندان تحت تأثیر علوم غربی و معیارهای علمی آن طب سنتی را تفسیر و تبیین می‌کنند. برخی نیز در نقطه کاملاً مقابل طب سننتی را بدون در نظر گرفتن معیارهای معقول علمی مطرح می‌کنند. برخی از این مدعیان بسیاری از علوم غریبه و اکثراً خرافی را چاشنی کار خود کرده‌اند. بعضی نیز با نگرش دینی به آن نگاه می‌کنند و تنها علمی را از علوم طبی می‌پذیرند که حدیث و روایتی آن را تأیید کرده باشد. در میان این افراد کسانی هستند که هر علمی بجز علوم اسلامی طبی را مردود و حتی شرک به حساب می آورند.
وزارت بهداشت و درمان نیز در این میان نقش یک مخالف قدرتمند را ایفا کرده که از دریچه مقابله زورمدارانه با طب سنتی قصد مهار و ساماندهی آن را داشته است. تلاش‌هایی در اواخر عمر دولت آقای احمدی نژاد نیز صورت گرفت که متأسفانه دستخوش سیاست سیاستمداران قرار گرفت و از جاده اصلی منحرف گردید. علیرغم این که شعارهای سران دولت بسیار قوی و انقلابی و حمایتگرانه بود اما مسئولین وقت بدلیل عدم شناخت دقیق از بافت‌های مردمی و اصیل طب سنتی در بین مردم گرفتار سیاست بازی و زد و بندهای گروهیِ مدعیان پر قدرت طب سنتی قرار گرفتند. تلاش‌های معاون اول رئیس جمهور برای حمایت از طب سنتی بدلیل بی اطلاعی ایشان از واقعیت‌های جریان اصیل طب سنتی به شکست منجر شد. برخی از دوستانی که جامعه طب سنتی از آنان انتظار حمایت داشت نیز به طمع گرفتن امتیازهای شخصی از دولت آقای احمدی نژاد بویژه معاون اول ایشان و سرپرست وزارت بهداشت و درمان به سازش کشیده شدند و طب سنتی را فراموش کردند. حاصل کار گرفتن چند مدرک برای چند نفر معدود بود که متأسفانه دولت بعدی آن را به رسمیت نشناخت.
در هر صورت در این بازار آشفته ما تلاش کردیم تا بدور از مسائل حاشیه‌ای به تحقیق در مورد این طب شریف بپردازیم و هیچ گاه نیز ادعا نمی‌کنیم که کارمان بی نقص و عیب باشد. سعی کردیم با بیان علوم طبی بومی کشورمان آن گونه که هست اما با تکیه بر معیارهای شناختی ویژه طب سنتی این طب را مطرح نماییم. البته یک ابتکار بی بدیلی که بکار بردیم آن است که سعی کردیم مطالعه عمیقی در مورد طب نوین غربی حاکم بر کشورمان داشته باشیم تا بتوانیم روش‌های این دو مکتب طبی را با هم مقایسه کنیم. هدف این بوده که بتوانیم ارزش‌های واقعی هر دو طب را برای مردم آشکار کنیم. این راه را جز بدین منظور طی نکرده و نمی‌کنیم مگر آن که بیمارانی که از روش‌های مختلف درمانی موجود در کشور ناامید شده‌اند، کاملاً امیدشان را از دست ندهند و بدانند که روش‌هایی بنام طب ایرانی و طب سنتی در کشورمان وجود دارد که اگر درست از آن استفاده شود می‌تواند زندگی سالم و سلامتی را دوباره به بیماران ناامید باز گرداند. یکی از روش‌های درمانی در علاج بیماری پرخوابی و بی خوابی طب سنتی است که اتفاقاً یکی از مشکلات مردم در عصر ما و یکی از معضلات طب غربی رایج به حساب می‌آید.
 

سید محمدموسوی
رئیس مؤسسه پژوهشی طب سنتی
پیک شفا اصفهان

نظــــرات
نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

دکتر محمد رفیع جلالی - سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ساعت ۱۰:۲۴

سلام.

کتابهای موسسه را در تهران چگونه میتوان خرید؟؟؟

مدیریت سایت - چهارشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ - ساعت ۰۹:۰۰

سلام
در تهران از مؤسسه حجامت ایران و آقای دکتر روزگاری می توانید تهیه کنید