محل تبلیغات

دانستنیها در علم پیشگیری از عوارض فشار خون بالا

تاریخ ثبت
شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۲
بیماری فشارخون بالا یکی دیگر از معضلات حل ناشدنی طب غربی است که از جمله علل و عوامل سکته های مغزی و قلبی بشمار می رود، بنابراین بعنوان مهمترین علل مرگ و میر در جهان و در کشور ما حائز اهمیت فراوان است.
طب پایه ایرانی- اسلامی در این زمینه نیز برتری بی رقیب خود را به اثبات رسانده است و سال هاست که اساتید و متخصصین طب سنتی ایران به بهترین وجه ممکن بیماری فشار خون بالا را بطور ریشه ای درمان کرده و می‌کنند. جالب توجه است که برخی از متخصصین طب سنتی ایران تحصیلات آکادمیک هم ندارند ولی بهتر و دقیق تر و بدون کوچکترین عارضه این بیماری را ریشه کن می کنند.

پرفشاری خون؛ فشار خون بالا از منظر طب سنتی ایرانی- اسلامی
خون هنگامی که از اعتدال خارج شود منتهی به سه کیفیت می‌شود که هر سه غیر طبیعی و موجب بیماری است. این سه حالت عبارت است از:
·       غلظت خون
·       لزوجت یا چسبندگی خون
·       فشار خون
}این عوارض بنام غلبه دم در طب پایه سنتی مطرح شده است{
    هر سه حالت برای خون کیفیتی غیر طبیعی است که بر اندام‌های مجاور خود تأثیراتی خواهند داشت. اولین عضوی که از حالات و کیفیات خون متأثر می‌شود دیواره عروق است که نزدیکترین عنصر به خون می‌باشد. سپس اندام‌های غذا گیرنده و پس از آن اندام‌هایی که توسط سیاهرگ‌ها فضولاتشان جمع آوری شده و به قلب باز می‌گردد.
عروق بدن حاوی ارواح و نیروها و پیام‌هایی برای سیستم‌های عصبی هستند. کیفیت خون در عملکرد آن‌ها اثر بسزایی خواهد داشت.
بنابراین خون با کیفیتی که دارد بر دیواره عروق، سیستم عصبی، اندام‌های غذا گیرنده، اندام‌هایی که خون در آن‌ها وارد می‌شود و به شبکه‌های لنفی متصل می‌گردد و منافذی که مواد دفعی آن‌ها توسط سیاهرگ‌ها جذب می‌شوند و تمام اندام‌های بدن که کار جذب و دفع و امساک و هضم را انجام می‌دهند، تأثیر گذار است.
براساس دکترین طب پایه خون در حالت طبیعی به هر نقطه‌ای از اندام بدن که وارد می‌شود توسط آن اندام‌ها بصورتی تغییر می‌کند که شایسته مزاج آن اندام است و بدینوسیله تبدیل به همان عضو می‌شود و به عبارتی جزئی از همان اندام می‌گردد. اما اگر خون از لحاظ کیفی بخاطر اخلاط اضافی از حالت طبیعی خارج بود وقتی به اندام‌های مختلف بدن می‌رسد بسیاری از مواد غیرطبیعی خود را بصورت زوائد اضافی باقی می‌گذارد. این اضافه‌ها به صوّر گوناگون روی بافت‌های بدن اثر می‌گذارند و بتدریج آن‌ها را از حالت طبیعی خود خارج می‌سازند.
 خون غلیظ به معنای غیر طبیعی آن بر بافت‌های بدن اثری دارد که خون بسیار رقیق به معنای غیرطبیعی آن اثراتی عکس دارد. مثلاً وقتی خون بیش از حد رقیق باشد باعث از دست رفتن نیروی ماسکه[1] می‌گردد و در نتیجه مواد غذایی آنقدر نمی‌توانند برای تغذیه در اندام توقف کنند تا بافت‌های آن عضو غذای خود را دریافت کنند. خون رقیق بیش از حد لازم جاری و سیال می‌شود و اندام‌ها را گرسنه نگاه می‌دارند چرا که فرصتی برای جذب باقی نمی‌ماند. خون غلیظ نیز بدلیل غلظت شدید بخوبی از طریق اندام‌ها جذب نمی‌شود و اگر جذب شود بخوبی نمی‌تواند توسط اندام‌ها هضم شده و مورد استفاده قرار گیرد. به عبارت دیگر خون رقیق مائیت و رطوبت بسیار زیادی به همراه دارد و خون غلیظ آن چنان فشرده است که نیاز به رطوبت بیشتر و جذب آب دارد و به همین دلیل است که اندام‌هایی مانند کبد سعی در جذب بیشتر آب از معده می‌کنند که یکی از علامت‌های آن عطش و میل شدید به نوشیدن مایعات می‌باشد.
خون رقیق به هر جا برسد سستی ببار می‌آورد و خون غلیظ صلابت و سختی برای عضو به ارمغان می‌آورد. خون رقیق جدار آوندها را نازک و خون غلیظ جدار آوندها را صلابت و سختی و خشونت و خشکی می‌بخشد.
در بیان علل و اسباب ایجاد بیماری فشار خون وقتی خون غلیظ و یا چسبنده باشد دیواره عروق را تحت تأثیر قرار داده و موجب صلابت آن می‌گردد. از سوی دیگر چون خون غلیظ حرکتی کند دارد املاح و اخلاط همراهش بتدریج بر دیواره عروق رسوب می‌کند و لایه‌های رسوبی در طول عمر دیواره عروق را علاوه بر سختی و صلابت، ضخیم‌تر می‌نماید و در نتیجه دیواره عروق تنگ‌تر می‌شوند. هنگامی که عامل لزوجت[2] خون با غلظت خون همراه باشد پدیده ضخیم شدن دیواره عروق بخاطر رسوب اخلاط خون بر آن شکل می‌گیرد. این تغییرات از سرخرگ‌ها گرفته تا وریدها و مویرگ‌ها ادامه می‌یابد. در هر آوندی کافی است غلظت خون و چسبندگی آن با برتری مزاج خشک همراه گردد تا انعطاف لازم را از آن سلب نماید و این مکانیسم در عروق نسبت به سایر بخش‌های دیگر بدن مهم‌تر و خطرناک‌تر است. بویژه آن که این عروق در اندام‌های مهم‌تر و حیاتی‌تر باشند.
با فرض مذکور عروق کرونر قلب و مویرگ‌های منشعب در مغز از حساسیت ویژه‌ای برخوردارند. تصلب[3] در عروق قلب و مغز می‌تواند موجب سکته‌های قلبی و مغزی گردد در حالی که این تصلب ممکن است در عروق دیگر چندان کشنده نباشد.
به هر حال با تغییراتی که در دیواره عروق ایجاد می‌شود میزان افزایش مقاومت عروقی تغییر می‌یابد. در بیماری تصلب شرایین مقاومت عروق افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

درمان بیماری فشار خون بالا در طب پایه ایرانی-اسلامی
جالب است بدانید این بیماری در طب سنتی بطور کامل و ریشه‌ای درمان می‌شود. بدیهی است هنگامی یک مکتب طبی در درمان بیماری‌ها موفق خواهد شد که علت‌های اساسی و واقعی بروز بیماری را بخوبی بشناسد.
طب ایرانی با توجه به تئوری اخلاط در درجه اول و بعد با توجه دقیق به اختلالات اندام بیماری زده، وارد پروسه علاج شده و با موفقیت تمام این بیماری را مانند سایر بیماری‌ها ریشه کن می‌کند. نسخه علاج بیماری فشارخون بر اساس نوع مزاج بیمار تنظیم شده و دو ویژگی دارد؛ یک ویژگی کلی ثابت و یک ویژگی فرعی و متغیر که به اختلاف مزاج بیماران با یکدیگر بستگی دارد. دانش پژوهان و محققان محترم باید توجه کنند که اصل درمان اساسی فشارخون بالا به پاکسازی عروق و دفع رسوبات دیواره آن‌ها و عملکرد اعضای رئیسه بدن بستگی تام دارد. باید اثرات سوءمزاج خشک را که باعث صلابت شرایین می‌شود از نظر دور نداشت. استفاده از سیستم درمانی منضج و مسهل از اصول لایتغیر درمان‌ها در طب پایه است که نسخه کلی برای اکثریت قریب به اتفاق محسوب می‌شود. در غیر این صورت هیچکدام از درمان‌های سنتی و گیاهی نمی‌تواند درمان را بطور کامل به هدف برساند.
انجام روش‌های دارویی همراه با رژیم غذایی دقیق و زالو درمانی طبق تجربیات حاصل از چندین سال کار تحقیقی و تجربی باعث درمان ریشه‌ای بیماری فشارخون بالا شده و نشان می‌دهد طب پایه ایرانی-اسلامی در علاج بیماری‌های صعب‌العلاج دارای توانمندی عظیمی است که بی توجهی به آن در کشور باعث از دست رفتن فرصت‌های مفید در درمان بیماران می‌شود.

دانستنی‌ها در علم پیشگیری از عوارض فشارخون بالا
 •   بیمار فشارخون بالا باید گیاهان خوشبو با مزاج سرد استشمام نماید.
 •   بیمار فشارخون بالا باید از تنش‌های عصبی دوری جوید.
 •   بیمار فشارخون بالا باید از تفریح در طبیعت نهایت استفاده را ببرد.
 •   بیمار فشارخون بالا باید از نگاه کردن به رنگ‌های سرخ و رنگ‌های تند اجتناب ورزد.
 •   بیمار فشارخون در صورت داشتن غلظت و چسبندگی خون در خطر سکته‌های قلبی و مغزی قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از غلظت خون باید از خوردن غذاهای غلیظ، دیرهضم، چرب و سرخکردنی‌ها بپرهیزد.
 •   بیمار فشارخون باید هر روز ورزش کند و تحرک بدنی کافی داشته باشد.
 •   بیمار فشارخون برای جلوگیری از سکته خوب است که هر چند روز یک بار بوسیله پودر انفیه(داروی عطسه آور) خود را وادار به عطسه کند.               
 •  بیمار فشارخون بداند که هر گاه احساس سنگینی در سینه یا سر نمود یا احساس کرد زبانش سنگین و کم حس می‌شود بلافاصله کمی آبغوره بی نمک را با آب رقیق کرده بنوشد و دراز بکشد و چشم‌ها را ببندد و حالت آرامش داشته باشد، سپس برخاسته و از پودر انفیه استفاده کند و در اسرع وقت اقدام به حجامت یا زالودرمانی نماید.
 •    بیماران فشارخونی بهتر است هفته‌ای یک بار از داروی مسهل‌عام استفاده کنند تا با ایجاد اسهال از خطر سکته رهایی یابند.
 •  بیماران فشارخونی بهتر است برای پیشگیری از سکته در فصل بهار و پاییز اقدام به خونگیری کنند. این خونگیری به روش حجامت یا زالودرمانی یا فصد است. حداقل 3 بار در بهار و 2 بار در پاییز هر سال حجامت کند. زالودرمانی اثر عمیق تری دارد؛ هر سال 2 بار در بهار و پاییز هر بار پشت گوش و دست‌ها و پاها طبق دستور زالو بیندازد: پشت هر گوش 10 عدد زالو و با فاصله 20 تا 25 روز بعد روی دست‌ها 20 عدد زالو و 20 تا 25 روز بعد روی پاها 20 عدد زالو بیندازد.
 •  بیماران فشارخونی باید بدانند چاقی و فشارخون خطر ابتلا به سکته را چند برابر می‌کند.
 •   بیماران فشارخونی بدانند اگر شب غذای غلیظ و چرب و دیر هضم بخورند و بخصوص اگر با فاصله کمی بعد از آن بخوابند همان شب ممکن است دچار سکته شوند. پس شب‌ها غذای قوی و غلیظ نخورند و بین غذا و خواب حداقل 2 ساعت تأخیر بیندازند و شکم را قبل از خواب تخلیه کنند و توجه کنند که اگر این شرایط را رعایت نکردند حداقل آن شب به حمام نروند.
 •   بیماران فشارخونی بدانند بی خوابی با داشتن فشارخون بالا خطر ابتلا به سکته را چند برابر می‌کند. همچنین خواب زیاد و بخصوص خواب زیاد هنگام روز برای آنان خطرناک است.
 •  بیماران فشارخونی بهتر است در حمام از آبزن حمام دارویی و امثال آن استفاده کنند و آن را بر شامپو و صابون ترجیح دهند.
 •   بیماران فشارخونی مصرف میوه و سبزی و شربت‌های گیاهی را بر مصرف غذاهای غلیظ ترجیح دهند.
 •   بیماران فشارخونی از مصرف غذاهای بسته بندی شده و آب میوه‌های بسته‌بندی شده و فست فودها و ساندویچ اجتناب ورزند.
 •   بیماران فشارخونی از نان سبوس دار استفاده کنند.
 •    بیماران فشارخونی از مصرف برنج به افراط پرهیز کنند.
 •    بیماران فشارخونی اگر می‌خواهند ماهی یا تخم‌مرغ بخورند بهتر است شب‌ها از خوردن آن اجتناب ورزند و در روز بخورند.
 •  بیماران فشارخونی اگر شبی احساس کردند فشار بصورت خطرناکی بالا رفته است علاوه بر دستوراتی که قبلاً گفتیم مقداری حنارا با آبغورهبی‌نمک مخلوط و به کف پای خود ببندند و تا صبح نشویند.
 •   بیماران فشارخونی بدانند پاشویه کردن با آب جوشانده گل‌ختمییا کاهوبا سرکهیا آبغورهو اگر این‌ها در دسترس نبود پاشویه با آب سرد هر شب قبل از خواب از خطر ابتلا به سکته می‌کاهد.
بیماران فشارخونی بدانند نخوردن نمک برای آنان مضرّ است. نمک در صورتی در بیماری فشارخون خطرناک است که غلظت خون شدیدی نیز وجود داشته باشد. بنابراین بهتر است در مصرف نمک افراط نکنند. اگر احیاناً از غذای شور استفاده کردند بعد از آن با مصرف مایعات ادرار آور و یا مایعات مایل به ترش و آب میوه‌های ترش و شیرین مانند آب گریپ فوروت، نارنگی یا نارنگی با دوغ بدون نمک یا آب انار یا شربت زرشک و امثال آن نمک زیاد را از بدن خارج و خنثی کنند.  

بازتاب آن در:
خبرگزاری ایمنا منتشر کرد:لطفاً برای حذف نمک جوگیر نشوید
روزنامه اصفهان زیبا: کشنده خاموش را ریشه ای درمان کنید[1]. نیروی ماسکه: نیروی نگهدارنده
[2]. لزوجت: چسبندگی
[3]. تصلب: سخت شدن
منبع مقاله
کتاب درمان فشار خون بالا، تألیف سید محمد موسوی
نظــــرات
نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

سلمان - یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۱۸

با سلام
خیلی ممنون از اینکه اینقدر دلسوزانه راهای درمانی بیماری ها را در قالب کتاب به مردم آموزش میدهد انشالله خداوند یاریتان کند.

علی - یکشنبه ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۳

با سلام
آقای موسوی ما بی صبرانه منتظر فایلهای صوتی سخنرانی ها وکلاسهای درس شما هستیم .لطفا مارا بیش از این منتظر نگذارید. خدا حفظت کند

حسین - شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۴

با سلام وتشکر امیدوارم با قراردادن فیلهای صوتی وتصویری از استاد موسوی سایت خوب شما ، عالی ترین در طب سنتی شود و منتظران بیشتر از این در انتظار نمانند با تشکر

تهران ع محبوبیان - شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۸

باسلام من بمرکبات حساسیت دارم وبمحز خوردن فشارم خیلی بالا میرود وگرم مزاج هستم مرا راهنما ئی کنید با تشکر......قرص لزارتان و کارادیول مصرف مکنم ...

مدیریت سایت - شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۸

سلام
با توجه به قواعد طب سنتی با انجام پاکسازی و تعدیل مزاج و رفع سوء مزاج عارضی قاعدتا‌ً باید مشکلات کاهش یافت و از بین برود.