محل تبلیغات

شناخت و درمان ورم معده از دیدگاه طب سنتی

تاریخ ثبت
یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۲
شناخت و درمان ورم معده
ورم معده اغلب از غلبه خون و یا صفرا می باشدو علائم آن:

علامت آن درد معده و التهاب و سوزش که گاه همراه تب است و عطش و تهوع و سقوط اشتها و زردی یا قرمزی زبان است. در فشار کف دست روی سر معده درد احساس می‏شود. علت این بیماری عدم توجه بیمار به درمان سوءمزاج معده است که بستر را برای فعال شدن ویروس‏ها و میکروب‏های عامل ایجاد ورم و زخم معده و اثنی عشر آماده می‏ سازد.
ورم معده ناشی از غلبه سوء مزاج ها دیگر و روش درمان آن:
ورم معده دموی:

علامت آن، قرمزی زبان و رنگ رخسار و پری رگ‏های چشم است.
از رگ بازو خون بگیرید و یا چند بار به میزان نیاز حجامت کنید و یا از راه‏های دیگر خون درمانی استفاده کنید که مورد تأیید طب سنتی باشد.
شربت‏های بنفشه، نیلوفر با عرق کاسنی و تاجریزی و آب انار شیرین را در دستور کار قرار دهید.
-      نیلوفر، بنفشه، تخم‏ کاسنی، رازیانه، نعناع، تخم خشخاش، شیرین بیان، انیسون، اجزا را مساوی بگیرید.
داروها را به صورت پودر در آورده و مخلوط کنید و قبل از هر غذا یک قاشق مرباخوری آن را با عرق کاسنی یا شربت بنفشه یا شربت نیلوفرمیل کنید.
ورم معده صفراوی:
از منضج و مسهل صفرا طبق دستور زیر استفاده کنید. نسخه دیگر استفاده از ترنجبین و خاکشیربه جای صبحانه بدستور است که قبلاً مذکور شد و در غلبه خون و صفرا هر دو کاربرد دارد.
ابتدا اقدام به نضج صفرا نمایید با نسخه زیر:
-      بنفشه10 گرم، گل‏ سرخ10 گرم، تخم‏ کاسنی5 گرم، سه‏ پستان10 گرم، آلوی بخارا5 عدد
داروها را نیم کوب کرده و با آلوی بخارا همراه با سه لیوان آب بجوشانید تا نیمی بماند، صاف کنید و با قند یا شکر شیرین کرده و هر روز صبح ناشتا میل کنید و روزهای بعد به تناسب نیاز تکرار نمایید و تا حداقل سه روز ادامه دهید سپس از مسهل‏ های صفرا تا دفع کامل صفرای معده استفاده کنید.
نسخه دیگر
-      عناب12 عدد، گل‏ بنفشه6 گرم، گل‏ نیلوفر6 گرم، شاه‏تره6 گرم، تخم کاسنی6 گرم، گل سرخ6 گرم
داروها را نیم کوب کرده و در 2 لیوان آب بجوشانید تا حدود 1/5 لیوان بماند، صبح ناشتا شیرین کرده و میل کنید تا سه روز تکرار کرده و سپس از مسهل صفرا استفاده نمائید.
یا از نسخه کلی سوءمزاج‏ها( ترنجبین و خاکشیر و مسهل‏ عام) که توصیف آن گذشت استفاده کنید و 15 روز به طور مداوم ادامه دهید.
غذاها، آش آلو، آش سماق، آش تمرهندی، آش قره قوروت، آش آبغوره، میوه‏ های ضد صفرا مانند انار و مرکبات و غیره باشد.
ورم معده بلغمی:
علامت آن زیادی آب دهان است و نرمی ورم معده، بی اشتهایی، پریدگی رنگ و سپیدی زبان. معده بدون سفت شدن دچار نفخ می شود. ابتدا با منضج بلغم به نرم کردن و دفع بلغم بپردازید:
-      بادیان- بادرنجبویه- انیسون- پرسیاوش از هر کدام 2 مثقال- گل قند عسلی10 مثقال
تا 15 روز هر روز داروها را در یک کاسه آب بجوشانید تا نیمی از آن بخار شود و حدود 1/5 لیوان آب صاف شده آن بماند آن را با گل قندمخلوط و ناشتا میل کنید تا 9 روز ادامه دهید سپس از مسهل‏های مناسب جهت اخراج بلغم استفاده نمائید.
نسخه زیر را هم می‏توانید به جای منضج قبلی استفاده کنید:
-      پودر شیرین بیان، پوست ریشه رازیانه هر کدام 20 گرم- عسل یکصد گرم.
داروها را در یک کاسه آب بجوشانید تا نیمی بخار شود صاف کنید و با مقداری از عسل شیرین کرده و به تناسب نیاز روزی چند بار مقدرای از آن را میل کنید.
نسخه دیگر
مصرف ترنجبین و خاکشیربه جای صبحانه طبق دستور انجام شود.
همراه با هر کدام نسخه‏ های فوق که انتخاب کردید قبل از هر غذا پودر بیسموت گیاهی طبق دستور مصرف نمائید که قبلاً مذکور شد.
پس از 15 روز پودر بیسموت را تا مدت‏ها ادامه دهید و مانع عودت بیمار شوید. در درمان ورم معده ناشی از بلغم می‏توانید از جوشانده زیر استفاده کنید:
-      ریشه شیرین‏ بیان، انیسون شیرین، دارچین، زنجفیل، تخم خشخاش، بابونه، زیره سیاه از هر کدام 25 گرم.
داروها را نیم کوب و با 6 بطری آب بجوشانید تا سه بطری بماند در یخچال گذاشته، بعد از هر غذا نصف استکان میل کنید و به جای آب از عرق نعناع مخلوط با آب جوشیده سرد شده استفاده کنید. موقع خواب یک نخود رب ‏السوس(عصاره شیرین بیان)میل نمائید.
ورم معده سوداوی:
علامت آن سفتی ورم و خشکی زبان و سایر علامت‏های غلبه سوداست. ابتدا با منضج و مسهل سودا به دفع خلط سودا بپردازید.
ابتدا به مدت 15 روز منضج سودا مصرف شود:
-      اسطوخودوس، بادرنجبویه، گاوزبان، پرسیاوشان، رازیانه، پودرشیرین ‏بیان
از هر کدام 2 مثقال همه را در یک کاسه با 4 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند. با قند شیرین کرده و نیمه گرم هر روز صبح ناشتا میل کنید و غذا گوشت مرغ و نخود و زعفران و اسفناج و امثال آن باشد.
پس از 15 روز از نسخه مسهل زیر استفاده شود:
-      سناو گل‏سرخ از هر کدام 50 گرم، اسطوخودوس، افسنتین، تخم ‏کتان، بسفاویج، پرسیاوش از هر کدام 25 گرم
داروها را نیم کوب کرده و بعد از ناهار و شام هر بار یک قاشق غذاخوری آن را در 1/5 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند صاف کرده و شیرین کنید و میل نمائید برای کنترل اسهال دهی این نسخه، بعد از ظهرها اگر اسهال شدید شد یک وعده استفاده شود، بشرط آن که اسهال ملایمی برقرار باشد.
مصرف گوشت سرخ کرده و گوشت گوساله و گاو و غذاهای مسمومی چون سوسیس و کالباس و چیپس و پفک که برای اکثر افراد و بخصوص بیماران فوق بغایت مضر است ممنوع می باشد و پس از بهبود از داروی زیر که برای تکمیل درمان بسیار مفید است استفاده نمایید:
-      مرواید ناسفته 1مثقال، کهربا، مرجان سفید، ابریشم مقرض، زرنباد، درونج عقربی، بهمن سفید و سرخ، سنبل قاقله، قرنفل، ساذج هندی، اشنه، جندبیدستر، دارفلفل، زنجفیل، مشک، عسل.
داروها را بکوبید و الک کرده و با عسل داغ ممزوج و روزانه نیم تا یک مثقال آن را میل کنید. اگر تهیه مواد فوق ممکن نبود از پودر بیسموت گیاهی که مذکور شد بدستور استفاده کنید.

 
منبع مقاله
کتاب بیماری های دستگاه گوارش و کبد، تالیف سید محمد موسوی
نظــــرات
نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

حیدر - پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۲۶

باسلام :من درحدود پانزده سال است که به بیماری روماتیسم پوستی مبتلا هستم که درمشهدتحت درمان هستم وداروهای شمیایی مصرف می کنم ودوسال است که باآشناشدن باطب سنتی ومطالعه درموردآن وشناختن طبایع ازنظرطب سنتی رعایت لازم درمورد رزیم غذایی رامی کنم وچندبارهم به اطبائ طب سنتی مراجعه کردم که وضعم کمی بهتر شده است ولی دیروز حال مزاجی معده ام به هم خورد ونمی توانستم غذابخورم وخودم را اجباربه قی کردم کردم که مواد قهوه ای سوخته ازمعده ام بیرون آمد ومن تاجاییکه ممکن بو د خودم رابه قی کردن مجبورکردم وبعدمعده ام راحتر شد .لطفا بفرمایید این موادهمان سودا است وبرای ازبین بردن سودا چکار بکنم که بکلی ازمعده ام برطرف شود

مدیریت سایت - دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۰

سلام
بله، سودای سوخته است.دستورات پاکسازی سودا را می توانید از کتاب دستگاه گوارش و کبد انجام دهید.
با آرزوی سلامتی

مدیریت سایت - دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۱

سلام
بله، سودای سوخته است.دستورات پاکسازی سودا را می توانید از کتاب دستگاه گوارش و کبد انجام دهید.
با آرزوی سلامتی

سعید - جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۱۱

با سلام من دارای ورم معده هستم.نسخه ای عام میخاستم تا آن را رفع کند،از توضیحات متوجه نشدم کدام نوع است یعنی بعضی نشانه های صفراوی و بلغمی را دارد

مدیریت سایت - شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۲۲

سلام
می توانید از پاکسازی 15 روزه استفاده کنید که برای عموم است؛ http://www.peykshafa.ir/site/article.aspx?id=1032
البته قبل از آن قسمت درباره پیک شفا / اصول درمانی پیک شفا را مطالعه نمایید.

ماهرخ - یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۰۹:۲۹

باسلام من دیروز رفتم رژیم درمانی چون وزنم نسبت به قدم خیلی کمه و به من گفتن باید 15 روز منضج سودا استفاده کنی وبعدش یه روز مسهل سودا و معجون اشتها اور گفته بهم.
گفتن بدنم سرد و خشک شده.
میخواستم ببینم منضج سودا برا من چه تاثیری داره؟؟؟

مدیریت سایت - دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۰:۰۹

سلام
منضج یعنی پزنده که بر اساس نوع مزاج غالب بر بردن تنظیم می شود. منضج سودا پزنده خلط سوداست که با مصرف مسهل خلط پخته شده با ایجاد اسهال از طریق دستگاه گوارش پاک می شود.
در صورت تشخیص صحیح غلبه سودا پاکسازی ابتدای درمان بهترین روش است. می توانید جهت تکمیل اطلاعات به قسمت درباره پیک شفا / اصول درمانی پیک شفا مراجعه کنید.

علی - پنج شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۲۳:۴۷

سلام چند سالی هست که مشکل معده دارم،البته دردی در شکمم احساس نمی کنم ولی مایع زرد رنگی معمولا اول صبح در معده ام جمع میشود که موجب ورم قسمت بالای معده ودرد زیاد شقیقه سرم میشود که این درد تا خارج شدن آخرین قطره مایع زرد رنگ ادامه دارد این مشکل هفته یا دو هفته ای یکبار به سراغم می آید .لطفا مرا یاری رسانید ممنونم

مدیریت سایت - یکشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۰۹:۲۷

سلام
در صورت تمایل به استفاده از داروهای گیاهی و روش مؤسسه می توانید به صورت حضوری و یا غیرحضوری از طریق تلفن تحت درمان قرار گیرید.
با شماره های 03133451462 و 09136828017 تماس حاصل نمایید.

اکرم - جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ساعت ۱۴:۱۸

سلام من دقیقا نمی دونم مزاجم چیه و اصلا مشکل معدم چیه اکثر مواقع یکساعت بعد غذا انگار ضعف دارم بدنم سست میشه از یه طرف الرژی و گوش دردم تو مسافرت شمال و صدا دادنش گاهی اوقات خستم کرده
نمیدونم کدوم دکتر طب سنتی برم مطمین باشمو بتونم بهش اعتماد کنم .تهران هستم.

مدیریت سایت - سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ساعت ۱۴:۱۹

سلام
نیاز به شرح حال کامل است، در صورت تمایل می توانید به پزشک مؤسسه مراجعه نمایید