محل تبلیغات

روش انجام حجامت

دسته بندی
تاریخ ثبت
پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۲
شرایط کلی خونگیری بوسیله روش حجامت و روش انجام آن
قبل از حجامت بهتر است شخص استحمام کرده باشد و در ابتدا موضع حجامت را روغن مالی کرده و ماساژ می‌دهیم(روغن‌ها شامل: روغن زیتون، روغن بادام شیرین و روغن بنفشه می‌باشد.) امام رضا(علیه السلام) در رساله ذهبیه می‌فرمایند:
« قبل از حجامت باید موضع تیغ را به وسیله مالیدن روغن نرم کرد و باید رعایت شود که تیغ در نرم‌ترین محل به کار برده شود. »
 امام رضا(علیه السلام) می‌فرمایند:
« برای اینکه عمل حجامت دردناک نشود باید حجام بوسیله شاخی که بر محل حجامت می‌گذارد ابتدا موضع تیغ را به آهستگی بمکد و بعد عمل مکیدن را شدید سازد و همچنان بر شدت مکش بیفزاید تا سرخ گونه شود.»
حجامت دو نوع است:
1.     حجامت گرم و خشک(بادکش)
این حجامت بدون خونگیری و عبارت است از ایجاد بادکش در نقاط مختلف بدن به منظور انبساط عروق بدن و رفع انسداد عروق و متمرکز نمودن سم وارد شده بر بدن از طریق گزنده‌ها و جلوگیری از پراکنده شدن زهر به سراسر بدن، تزریق اکسیژن و ماساژ عمیق بدن که در این صورت با چرخش بادکش همراه با عضله متورم شده روی سطح بدن همراه خواهد بود.
2.     حجامت تر
این روش عبارت است از ایجاد بادکش و تورم ثابت در نقطه‌ای از بدن به مدت چند دقیقه و سپس ایجاد چند خراش سطحی در روی پوست به شکل پراکنده به نحوی که تمامی محیط بادکش شده را بپوشاند و بادکش مجدد همان نقطه 3 الی 5 مرحله متوالی که هر مرحله آن 3 تا 5 دقیقه طول می‌کشد و با کمک بادکش و ایجاد انبساط و مکش در مویرگ‌ها از طریق خراش‌های سطحی خون گرفته می‌شود و مجموعه خون گرفته شده با این روش در حدود 50 الی 100ccمی‌باشد. بادکش حجامت برای خونگیری نباید کمتر از 3 مرحله باشد.
روش‌های بادکش در حجامت
روش اول:
در این روش از همان ابتدا لیوان حجامت را روی موضع حجامت قرار می‌دهیم. ابتدا 15 ثانیه با مکش ضعیف موضع را بادکش کرده بعد لیوان را بر میداریم و 15 ثانیه مکث می‌کنیم سپس مجدداً لیوان را روی موضع گذاشته و این بار به مدت 30 ثانیه با نیروی قوی‌تر عمل بادکش را تکرار می‌کنیم، بعد لیوان را دوباره برداشته و 30 ثانیه مکث می‌کنیم آنگاه برای بار سوم بادکش را تکرار می‌کنیم. در این نوبت یک دقیقه بادکش را ادامه می‌دهیم و باز هم قدرت بادکش را اضافه‌تر می‌کنیم. در صورتی که موضع خوب متورم و قرمز نشده باشد مرحله 30 ثانیه و یک دقیقه را مجدداً تکرار می‌کنیم.
روش دوم:
ابتدا بادکش را روی موضع اصلی حجامت می‌گذاریم، آنگاه بادکش‌های دیگری را در محیط دایرة مرکزی قرار می‌دهیم تا در یک مسیر دایره‌ای شکل انبساط عضلانی ایجاد نمائیم. پس از پایان زمان بادکش در حوالی دایرۀ مرکزی، بادکش را در یکی از نقاط حوالی دایره مرکز قرار می‌دهیم و به صورت دایره‌ای از خارج به داخل می‌چرخانیم تا به نقطه مرکزی دایره برسیم. این رفتار را 3 الی 5 مرحله تکرار می‌کنیم.(بادکش خورشیدی) پس از پایان این عملیات موضع را از روغن پاک کرده و پس از ضدعفونی موضع با گذاشتن لیوان مجدداً شروع به حجامت می‌کنیم. علت پاک کردن روغن از موضع بدین جهت می‌باشد که وجود روغن باقی مانده روی پوست مانع التیام سریع زخم خواهد بود.
روش سوم:
ابتدا تمام محیط کتف و کمر را تا دنده دوازدهم به روغن آغشته می‌کنیم و سپس از قسمت پائین کمر بادکش گرفته و به سوی بالای کتف می‌لغزانیم و بادکش را به همراه عضلات متورم به صورت چرخشی به طرف جای حجامت کتف حرکت می‌دهیم و در ناحیۀ حجامت عام تخلیه می‌کنیم. این حرکت به نحوی تکرار می‌شود که از پائین کلیه‌ها شروع شده و به سمت بالا حرکت کرده و تمام محیط کتف را پوشش می‌دهد.(حجامت گرم لغزان کتف)
بادکش ناحیۀ حجامت
بادکش به منظور ایجاد انبساط عضلانی، فراخوان گلبولی، تحریک سایتوکاین‌ها، رفع درد موضعی، استخراج مواد عفونی و سمی از موضع، استخراج خون حجامت، تزریق اکسیژن به عضلات زیر جلدی و گردش خون در عضلات، رفع انسداد عروق زیرجلدی، شتاب دادن به جریان خون بدن انسان، رفع اسپاسم عضلانی، رفع نارسایی خون موضعی، تحریک سیستم ایمنی و سرعت بخشیدن در تخلیۀ لنف انجام می‌شود.
بنابراین به تناسب اینکه به چه منظوری بادکش انجام می‌شود، روش کار متفاوت خواهد بود و در اینجا منظور از بادکش محدود به حجامت و فراخوان گلبولی می‌باشد.
محل حجامت عام بین دو کتف می‌باشد بدین صورت که لیوان حجامت از مهره سوم سینه‌ای تا مهره پنجم سینه‌ای را در بر گیرد. لیوان باید کاملاً در خط وسط باشد یعنی اگر خطی فرضی را در نظر بگیریم که از بالا به پائین گردن و پشت را به دو نیمه تقسیم کند این خط باید لیوان حجامت را نصف کند.
 مهمترین بخش در حجامت ایجاد خراش است که به منظور ایجاد زخم و خونگیری انجام می‌شود، به طور کلی در ایجاد خراش باید چند نکته مورد توجه قرار گیرد:
عموم خراش‌ها سطحی است و نباید از مقطع لایه اپیدرم و درم پوست گذر کند و نباید به لایه زیر جلد برسد، طول خراش‌ها کوتاه بوده و تقریباً 8 تا 14 میلی‌متر می‌باشد، عدد اولیه خراش در محیط متورم حداقل 7 خراش است، زاویه قرار گرفتن تیغ بیستوری با سطح پوست بدن باید 30 درجه باشد که در این صورت سطح مقطع عروقی بیشتری را برش می‌دهیم و ترمیم پوست بهتر انجام می‌شود.
در گذشته برای حجامت یک پشم یا پنبه و چیزی که آتش می‏گرفت مشتعل می‏ کردند و روی یک خمیری می‏ گذاشتند که خمیر ته لیوان قرار می‏گرفت و بلافاصله لیوان را روی بدن شخص قرار می‏ دادند تا حالت مکش ایجاد کند و پوست و بافت را داخل لیوان بکشد. این روش را حجامت خشک می ‏گویند، اما حجامت تر حجامتی است که پس از گذاشتن حجامت خشک روی پوستی که بر آمده شده، برش‏هایی با تیغ برش انجام می‏ دهند.
بادکش خشک را زمانی انجام می ‏دهیم که می‏ خواهیم باد و گازهای درون اندام، خصوصاً بادهایی که از سردی ایجاد می‏ شوند را خارج کنیم و یا می‏ خواهیم مسیر یا مسیر ضایعه یا عضو و یا عاملی را در بدن منحرف کنیم. مثلاً می ‏خواهیم سنگی را از کلیه به سمت مثانه هدایت کنیم که زودتر خارج شود، اینجا از حجامت خشک استفاده می‏ کنیم.
منبع مقاله
جزوات آموزشی موسسه پژوهشی پیک شفای اصفهان
نظــــرات
نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر