محل تبلیغات

نشانه شناسی خون در لیوان حجامت

دسته بندی
تاریخ ثبت
شنبه ۹ آذر ۱۳۹۲
شرایط کلی خونگیری بوسیله روش حجامت
معمولاً سه بار لیوان حجامت را برای خونگیری روی بدن قرار می‏ دهیم. البته قبل از خونگیری لیوان بادکش را حدوداً به مدت 5 تا10 دقیقه روی پوست می‏ گذاریم تا کاملاً پوست به داخل لیوان کشیده شود. پس از آن لیوان بادکش را بر می‏ داریم و روی محل بر آمده تیغ می‏ کشیم و دو مرتبه لیوان را روی آن می ‏گذاریم تا خون با نیروی خلأ به داخل لیوان کشیده شود. اکنون مزاج و خلط‏ شناسی را شروع می‏ کنیم:
یکی از مهارت‏های لازم برای پزشکان معتقد به طب پایه؛ تشخیص اخلاط از رؤیت اجسام است. در این جا از خون داخل لیوان حجامت می‏خواهیم مزاج‏ها را شناسایی کنیم.
خود خون با اخلاط دیگر آمیزش دارد. بنابراین اخلاط خون گرفته شده در لیوان حجامت مورد شناسایی قرار میگیرد تا بتوانیم برای درمان بهتر بیمار تصمیم بگیریم.

نشانه شناسی خون در لیوان حجامت
1- اگر در لیوان اول خون غلیظ باشد و هنگام برداشتن لیوان از روی پوست، لیوان به پوست شخص چسبیده باشد نشان از خطر سکته در اثر غلظت و تکاثف شدید است. این افراد هر لحظه ممکن است دچار عارضه قلبی شوند؛ خطرناک‏ترین حالت خون همین است. از رنگ و بوی آن هم می‏توان به نوع مزاج و خلط غالب بر آن پی ‏برد. البته سودا غلبه و برتری شدید دارد اما این که سودا از چه خلطی رسوب کرده و به این شکل در آمده مهم است؛ از آمیزۀ با صفرا یا بلغم یا از خود خون و یا سودا در کبد و مبادی دیگر مانند طحال یا آوندهای خون رسان، سودا خودش در خودش تغلیظ شده است.

2- اگر در این حالت خون در همان لیوان اول به نصفه هم نرسد و در لیوان دوم بند آید. نشان از شدت تکاثف و غلظت دارد. حجّام سعی می‏ کند با ازدیاد فشار بادکش و یا طولانی کردن زمان بادکش خون را وادار به خروج کند. باید توجه داشت که:
در صورتی که خون بند آمده باشد، طولانی کردن زمان بادکش موجب بروز تاول‏های زیاد می‏ شود.

3- اگر خون در لیوان اول غلیظ باشد و به کندی خارج شود اما در لیوان دوم هم خون به همان نسبت از لحاظ غلظت باشد ولی مانند لیوان اول خارج شود نشان از غلظت خون دارد اما این غلظت به آن شدت نیست که در اواخر لیوان اول بند آید و به لیوان دوم نرسد. پس نسبت به حالت قبلی غلظتش کمتر است اما به هر حال این هم خطرناک است.
4- اگر خون در لیوان دوم بشدّت غلیظ باشد گرچه به کندی خارج می‏ شود اما به لیوان سوم نمی‏ رسد؛ یعنی در انتهای لیوان دوم بند آید، نشان از غلظت شدید خون است اما خطرش از حالت اول کمتر است.

5- اگر در لیوان اول خون بسرعت و با رقّت کافی خارج شود اما در لیوان دوم ناگهان غلیظ شود، نشان از غلبۀ صفرا در مبادی سطحی بدن و رسوب سودای در خود غلیظ شده همراه با صفرای سوختۀ مبدل به سودا شده در اندام‏های داخلی بدن مانند کبد و طحال و زهدان و غیره است.

6- اگر خون در هر 3 لیوان حجامت بسرعت خارج شود و شاید در اواخر یا اواسط لیوان سوم کمی سفت باشد نشان از غلبه صفراست. التهاب و گرمای صفراوی بخوبی در آن مشاهده می‏ شود.  

شناسایی و مزاج شناسی چربی خون
اگر چربی سخت و غلیظ در خون مشاهده شود به اصطلاح امروز به آن کلسترول می‏ گویند. میزان چربی کلسترول از مشاهدۀ سطح خون در لیوان حجامت مشخص می ‏گردد.مانند آن که مقداری نفت روی آب ریخته شود. تری‏ گلیسیرید خون هم مانند آن که شیر با خون مخلوط شده خود را نشان می‏ دهد. اگر میزان تری‏ گلیسیرید زیاد باشد؛ مایع سفید یا صورتی بسیار کمرنگ از خون جدا می‏ گردد. غلبه بلغم با افزایش این نوع چربی نمایان می‏گردد. کبد و معده هر دو در هضم غذا دچار سوءمزاج هستند. غلبه سودا و صفرای غلیظ با افزایش غیرطبیعی کلسترول در خون حجامت مشخص می‏ گردد.
کلسترول اضافی معمولاً در ابتدای خون‏گیری در لیوان حجامت مشخص می‏ شود اما برای مشاهده دقیق مقدار تری‏ گلیسیرید، حجامت کننده لازم است حدود 10 دقیقه صبر کند و خون را دور نریزد.
چربی تری‏ گلیسیرید نسبت به کلسترول مزاجش سرد است. کلسترول مزاجش مایل به گرمی است. هر دو چربی در خونی که با زالودرمانی از بدن خارج می‏ شود، قابل رؤیت است. ما زالو را پس از آن که از بدن خارج شد در نمک می‏اندازیم تا از بین برود و در این حالت قادر به نگهداری خونی که در خود ذخیره کرده نمی ‏باشد. لذا خون از دهان زالو خارج و روی هم ریخته می‏شود، آن‏گاه می‏توان با نگاه میزان آلودگی‏های آن و کیفیت خون را تشخیص داد. کسانی که در علم زالودرمانی تجربه زیادی دارند حتی با نگاه می ‏توانند درصد آلودگی خون را معین کنند.
اسید اوریک 
اگر در خون حجامت یا زالودرمانی، علامت انعکاس خون نسبت به نور تابیده آن مشاهده گردد؛ نشان از وجود اسید اوریک و اوره است. اگر نور را بر خون بتابانید متوجه انعکاس نور از اجسام بسیار ریزی که همچون ستاره در آسمان پر ستاره می‏ درخشند مشاهده می‏ گردد. رنگ خون زرد تیره یا سبز تیره‏ای است که با رنگ قرمز خون در آمیخته است، این خون حرارت و گرمای زیادی دارد.
اگر بوی خون از لیوان حجامت استشمام شود نشان از وجود عفونت است. در این حالت گرمای خون چندان بالا نیست. مگر آن که شخص در اثر درگیر شدن خون با عفونت دچار تب شده باشد. هنگام تب شاید بهتر بود حجامت انجام نمی‏ شد.
منبع مقاله
جزوات آموزشی موسسه پژوهشی پیک شفای اصفهان
نظــــرات
نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

somayeh - سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۱۵

می شه در دوره متوسطه کلاسهای آموزشی شرکت کرد؟ شرایطش چی هست؟

مدیریت سایت - چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۰۷

سلام
پیش نیاز این دوره مبانی طب سنتی است که این دوره از 21 اردیبهشت ماه امسال شروع میشود و مهلت ثبت نام آن تا 18 اردیبهشت است. دوره متوسطه بعد از آن برگزار می شود که زمان برگزرای آن اعلام خواهد گردید. جهت اطلاع از دوره های آموزشی با شماره های 4463111 - 09131131872 می توانید تماس بگیرید.

فاطمه ریحانی - جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۵۲

بسیار عالی.ممنون از توضیحات خوبتون.واقعا استفاده کردیم.

احمدی - یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۷:۱۲

با سلام و تشکر از سایت مفیدتان
برای درمان کلسترول بالا در بیمار مرد35ساله و سودایی مزاج که در زمان حجامت عام خون در لیوان اول به نصفه هم نرسید و در لیوان دوم بند آمد و سه ماه بعد حجامت کبد انجام داد اما هنوز هم (اکنون 4 ماه از حجامت کبد گذشته) کلسترول بالا دارد( و به مدت 6 ماه است که قرص گیاهی سینارکول مصرف میکند) چه درمانی پیشنهاد میدهید؟کلسترول 243 و ldl 166
باتشکر
خیر دو دنیا داشته باشید

مدیریت سایت - شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۰:۳۸

سلام
خونگیری به تنهایی کافی نیست؛ باید ابتدا پاکسازی بر اساس مزاج غالب انجام گیرد سپس حجامت
با آرزوی سلامتی

ناشناس - یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ساعت ۰۹:۳۳

سلام خانومی ۴۲ ساله هستم حجامت کردم اصلا خونی خارج نشد نه بار اول نه دوم

مدیریت سایت - یکشنبه ۹ تیر ۱۳۹۸ - ساعت ۱۳:۱۰

سلام
غلظت خون داشته اید؛ باید ابتدا پاکسازی می کردید. زیر نظر طبیب طب سنتی پیگیری بفرمایید

ناشناس - پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ساعت ۱۲:۵۲

سلام
وجود قسمت های سیاه در خون حجامت نشانه چیست؟

مدیریت سایت - چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ساعت ۱۲:۱۸

سلام
وجود رگه های سیاه و رنگ سیاه خون غلبه سودا را نشان می دهد

زهرا - شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ساعت ۲۳:۵۲

با سلام
درحجامت در هر سه لیوان خون حالت لخته ای و سفت خارج شد نشانه چیست؟