محل تبلیغات

شناسایی مزاج قبل از تیغ کشیدن

دسته بندی
تاریخ ثبت
شنبه ۹ آذر ۱۳۹۲
شناسایی مزاج قبل از تیغ کشیدن   
یکی از مهارت‏های لازم برای پزشکان معتقد به طب پایه؛ تشخیص اخلاط از رؤیت اجسام است. در این جا از تغییر شکل و رنگ پوست زیر لیوان حجامت می توانیم مزاج و سوء مزاج عارض بر شخص را تشخیص دهیم با این مهارت می توان در جهت پیشگیری و درمان به موقع اقدام لازم توسط طبیب طب سنتی اعمال شود.
حال به موارد زیر توجه فرمایید:  
1-اگر پوست زیر لیوان متورم شود علامت سوءمزاج کبد است.

 2-اگر رنگ پوست بر آمده بسیار گرم و تیره رنگ باشد و رنگ آن به بنفش بادمجانی نزدیک باشد التهاب صفرا و سودای کبد را نشان می‏ دهد.

3-اگر رنگ پوست قرمز باشد و گرم و ملتهب التهاب صفراوی کبد را نشان می‏ دهد. هر چه رنگ قرمز شدیدتر باشد و گرمای بیشتری داشته باشد التهاب صفراوی کبد شدیدتر است.

4- اگر رنگ پوست از شدت تکاثف از قرمز بادمجانی به سیاه متمایل‏ تر باشد التهاب سوداوی سوخته را نشان می‏دهد. در این حالت گرمای محل بر آمده مانند گرمای نوع اول نیست اما گرم است. ممکن است احساس خارش داشته باشد که نشان از سودای سوخته زیاد است.

5- اگر رنگ پوست صورتی باشد نشان از ضعف خون و کم خونی و یا انسداد در نواحی قفسه سینه، ریه و قلب را داشته است، شاید بیمار دچار نفس نیمه باشد. اگر سطح پوست کشیده شده به داخل لیوان نازک و حالت خشکی از خود نشان دهد بیمار دچار سوادی خشک حساسیتی است و معمولاً دچار حساسیت‏های فصلی است. شاید دچار بیماری‏های اتو ایمن باشد، مانند لوپوس و امثال آن! شاید بیماری اگزما دارد! بهتر است در این افراد خونگیری با احتیاط صورت پذیرد، کم خون گرفته شود و یا اصلاً گرفته نشود. اما به هر حال تیغ زدن و به مقدار حتی یک قاشق چایخوری خون گرفتن مناسب است چرا که سیستم ایمنی شخص را تحریک و هشیارمی‏ سازد.

6- اگر پوست به راحتی به داخل لیوان کشیده شود و گاه می‏شود که تا نصف لیوان از پوست و گوشت کشیده شده پر شود، در این حالت بلغم بر مزاج شخص و بر کبد و اندام‏های پشت زیاده از حد باشد.

7- اگر پوست به سختی به داخل لیوان کشیده شود و سطح نازلی از پوست زیر لیوان به داخل لیوان کشیده شده باشد، نشان از سودای سخت و غلیظ است و گردش خون در بدن بیمار همواره با انسداد و کُندی روبروست.
این افراد باید نگران سکته ‏های قلبی باشند و عروقشان را باید مرتباً با رژیم‏های غذایی و حجامت و ورزش و غیرو پاک کنند.

8- اگر پوست زیر لیوان بادکش مرطوب باشد، نشان از رطوبت مزاج کلی یا عضوی و شاید از ترس و اضطرابی است که به بیمار دست داده است. 
منبع مقاله
جزوات آموزشی موسسه پژوهشی پیک شفای اصفهان
نظــــرات
نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

somayeh - سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۱۰

بسیار جالب و مفید بود. ممنون از سایت مفیدتون