محل تبلیغات

خوابیدن به پهلوی راست، بهترین وضعیت برای خواب است

تاریخ ثبت
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲
دکتر محمدرضا گرجی، محقق و درمانگر طب سنتی در گفتگو با ایمنا بهترین وضعیت برای خواب را خوابیدن بر پهلوی راست دانست و گفت: خوابیدن بر پشت موجب اختلالاتی مانند صعود بخارات معده به سینوس‌ها و مغز، کابوس، صرع، سکته، درد کمر، نزول نزله ها از بینی می‌شود، همچنین که خوابیدن بر روی شکم بسیار مضر است چون باعث کدورت چشم و نارسایی دید انسان می‌شود.
تعریق زیاد در خواب نشانه پرخوری یا بدخوری است
وی بیان داشت: تعریق زیاد در خواب بدون آنکه هوا گرم باشد یا پوشش بسیار بر روی خود داشته باشد، نشان از پربودن معده است که تازه غذا خورده یا اینکه بخاطر تجمع خلط زیاد در اثر پرخوری و یا مصرف همزمان غذاهای رنگارنگ و گوناگونی است که بدن از پس هضم کامل آنها بر نیامده و ناچار حرارت غریزی بدن مواد تحلیل نیافت وهضم نشده را تبخیر کرده و از طریق عرق و پوست خارج می‌سازد.
خوابیدن زیر نور مهتاب موجب خون‌دماغ می‌شود
گرجی خواب در زیر خورشید را موجب افزایش صفرای بدن، سنگینی مغز، صعود بخارات بدن به مغز و ایجاد سردرد ذکرکرد و اظهار داشت: خوابیدن در زیر آسمان و مهتاب محرک خون به سوی سطح بیرونی بدن و مغز و موجب خون دماغ می‌شود.
خواب‌آلودگی نشان ازغلظت خون است
وی زیاد خوابیدن در افراد را نیز دلالت بر سردی و رطوبت بدن دانست و افزود: افراد بلغمی مزاج به خواب زیادتری نیاز دارند.
این محقق همچنین گفت: خواب آلودگی و کسلی در طول روز نشان از غلیظ شدن خون است، این افراد باید به صورت جدی از مصرف غذاهای آماده و صنعتی پرهیز کنند.
کم خوابی و بی‌خوابی نشانه کثرت خشکی مغز است
وی کم خوابیدن و بی‌خوابی را نیز دلیل محکمی بر خشکی مغز دانست واظهار داشت: هرچند درمان آن با قرص خواب ممکن است، اما تاثیراین شیوه کوتاه مدت است و در درازمدت موجب خشکی بیشتر مغز شده و بی‌خوابی زیادتر می‌شود که این اختلال در طب سنتی با درمان و رفع خشکی مغز برطرف خواهد شد.
با معده پر و یا خالی نخوابید
دکتر گرجی با اشاره به اینکه خوابیدن با شکم پرموجب بیدار شدن زیاد در خواب و احساس کسالت، خستگی و کوفتگی بدن در هنگام صبح می‌شود؛ افزود: خواب با شکم خالی برای بدن مضر است، چرا که معده در حالت خواب و بیداری فعالیت داشته و بدن رطوبات و اخلاط را جذب و موجب تحلیل و لاغری بدن می‌شود. البته افراد چاق که رطوبت اضافی در بدن آنها وجود دارد، برای لاغر شدن می‌توانند در حالت گرسنگی و شکم خالی بخوابند.
خواب روزانه موجب بیماری می‌شود
به گفته وی خواب روزانه به خصوص در زمستان موجب بیماری‌هایی مانند: درد مفاصل، رماتیسم، افزایش نزله‌ها، بزرگی طحال، کاهش قوای نفسانی، کاهش حافظه و کندی ذهن، کاهش اشتها وایجاد ورم‌های موضعی در بدن و درنهایت به تیرگی پوست صورت و از بین رفتن طراوت پوست منجر می‌شود.
این درمانگر خوابیدن در روز را عامل مهمی در کاهش خواب عمیق دانست و توصیه کرد: کسی که عادت به خوابیدن در روز دارد باید این عادت را کم کم ترک کند زیرا ترک عادت فوری فرد باعث ضرر است ولی در تابستان به دلیل کوتاهی شب و بلندی روز خوابیدن حدود ۴۵دقیقه تا ۱ ساعت در طول روز که قبل از اذان ظهر یا 1/5 ساعت بعد از صرف ناهار ایرادی ندارد.
وی افزود: خواب بعد از نماز صبح مضر است، زیراموجب فراموشی و کاهش حافظه می‌شود. خواب نزدیک به غروب آفتاب نیز مضر است حتی موجب از بین رفتن فرد نیز خواهد شد.
بهترین زمان خواب یک ونیم ساعت بعد از صرف غذاست
محمدرضا گرجی حداقل نیاز به خواب را در مزاج‌های مختلف شش تا هشت ساعت ذکر کرد و گفت: افراد گرم و خشک حداقل ۶ ساعت و سرد و تر حداکثر ۱۰ ساعت نیاز به خواب دارند.
وی بهترین زمان خواب را شب از ساعت ۱۰ عنوان کرد و افزود: بهترین زمان خواب موقعی است که غذا از معده خارج شده باشد، یعنی یک و نیم ساعت بعد از صرف غذا بهترین زمان برای استراحت است.

خبرگزاری ایمنا: خوابیدن به پهلوی راست بهترین وضعیت برای خواب است

منبع مقاله
مصاحبه با پزشکان موسسه پژوهشی پیک شفا در خبرگزاری ایمنا
نظــــرات
نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

ناشناس - پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۳

سلام من شبها به زور باید بخوابم, در طول روز همیشه خسته, کسل, بی حوصلم, هیچ کاری رو نمیتونم درست انجام بدم, خیلی زود عصبانی میشم, بیشتر طرف چپ میخوابم(اگه خوابم ببره) یه سری علائم دیگه هم هست اگه خواستین براتون میفرستم میشه به من کمکی کرد.

مدیریت سایت - یکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۳

سلام
خوابیدن طرف چپ اشکالی ندارد ولی بهتر آن است که به طرف راست خوابید. در مورد موارد ذکر شده باید تحت درمان قرار گیرید.

ناشناس - چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۸

سلام واسه اینکه تحت درمان قرار بگیرم چه کار باید کنم. میشه این طور برداشت کرد که موهایی که همیشه سیخن ,اصلأ حالت نمیگیرن, از وسط دو نیم میشن,نازکن, شوره دارن و ضایعات برجسته قابل لمس در سر رو نشانه کثرت خشکی مغز در نظر گرفت اگه درسته میشه درمانشون کرد مخصوصا حالت نگرفتن مو.

مدیریت سایت - شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۴۰

سلام
با شماره مؤسسه تماس گرفته و با گرفتن نوبت بصورت حضوری و یا با دادن شرح حال تلفنی ویزیت شوید.
مواردی که عنوان کردید غیر از خشکی عوامل دیگر از جمله میکروبی و رسوب مواد زائد نیز در ایجاد آن دخیل است. اما عامل خشکی و حالت نگرفتن مو همان غلبه خشکی است.