محل تبلیغات

انواع سردرد

تاریخ ثبت
یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲
هوالشافی
آنچه می خوانید چکیده ای از نظرات سید محمد موسوی، پژوهشگر، محقق، درمانگر و عضو هیات جامع طب ایرانی اسلامی، درباره برخی از انواع سردرد، علل و درمان آن.


الف) سردرد آفتابی
سردردی که از آفتاب حادث شده و علامت آن خشکی سر و دهان است و بیمار دچار بی‌قراری می‌شود، داروها ی زیر را در درمان سردرد آفتابی می‌توان به کار برد.

1-  گل ختمی و اسفرزه هر کدام یک واحد
دستور مصرف: داروها را در آب جوش بریزید تا لعاب بدهد. از صبح تا شب ساعت به ساعت و کم کم میل کنید و مقداری از همان لعاب را روی سر و شقیقه‌ها بمالید.علاوه بر آن شربت‌هایی مانند خاکشیر، ترنجبین، تخم شربتی و امثال آن میل شود.

2- طلاء (داروی مالیدنی)
این دارو رافع سردرد آفتابی و بی‌قراری حاصل از آن است.
صندلین، انزروت، کوکنار، زعفران، از هر کدام 3 گرم، بذرالبنج 1/5 گرم.
دستور مصرف: داروها را کوبیده و الک کنید و با مقداری گلاب بورزید و مالش دهید سپس با آب گشنیز یا کاسنی مخلوط و بر موضع درد بمالید.

3- سعوط ( استنشاق)
کافور 2 حبه، آب کاهو یک جزء، سرکه یک جزء، روغن کدو به مقدار لازم. با هم مخلوط و استنشاق نمایند.


ب) سردردضربه ای:( سردرد ناشی از اصابت ضربه یا تصادف)
ضماد: گل ختمی، بنفشه، نیلوفر، گلسرخ، بابونه، از هر کدام 6 گرم، اکلیل الملک 3 گرم، آرد جو 9 گرم، روغن بنفشه- بادام[1]مقداری.
دستور مصرف : داروها را پودر کرده و با قدری روغن بنفشه- بادام و آب بپزید تا قوام آید مثل فالوده روی پارچه نازکی بمالید و روی سر ضماد کنید.

ج) سردرد ناشی از نرسیدن خون کافی به مغز:
معمولاً در‌این گونه بیماری فشار خون میل به نزول دارد، اما همیشه چنین نیست. علائم بالینی این بیماری پریدگی رنگ، آثار کم خونی درصورت، سرگیجه و سردرد و حالت تهوع و درد در بالا و وسط سر می‌باشد. بیمار هنگام رکوع یا سجود احساس درد و تکان خوردن محتوای جمجمه را دارد.
همچنین در هنگام قاعدگی زنان بیشتر می‌شود. داروی زیرسبب افزایش فشار خون خواهد شد.
فرنجمشک، تخم شربتی، بالنگو به اندازه مساوی.
دستور مصرف: دارو را نیم کوب کنید و روزانه یک تا دو بار، هر بار یک قاشق مرباخوری از دارو را با نصف استکان گلاب و نصف استکان عرق بیدمشک مخلوط و با شکر شیرین کرده و میل کنید. علاوه بر این دارو، هر سه روز یکبار یک عد مغز گوسفند را پخته و میل نمائید.
د) سردرد معدی
این سردرد در ارتباط با اخلاط معده و امتلاء آن می‌باشد و برای بر طرف نمودن آن از کلیه نسخه‌های پاکسازی کننده اخلاط معده که در بخش مسهلها ذکر شده است منجمله مسهل عام می‌توان استفاده کرد. نسخه زیر نیز در رفع این گونه سردردها موثر است:
سعد کوفی، سنبل الطیب، افسنطین، فقاح اذخر، تخم کرفس، بادیان، نانخواه (زینان)، زیره از هر کدام یک استکان، صبرزرد 30گرم، روغن بید انجیر 6 گرم، روغن بادام تلخ، آب 4/5 لیتر.
دستور مصرف: داروها را با آب بجوشانید تا رنگ آب کاملاً قرمز شود. صاف کنید و صبر زرد را در آن حل کنید. 3 روز در آفتاب نگهدارید. سپس 37 گرم آنرا با 6 گرم روغن بادام تلخ یا 6 گرم روغن بید انجیر یا 3 گرم از هر کدام مخلوط و بیاشامید.

و) سردرد ناشی از خستگی و کار زیاد:
علاج این سردرد در استراحت کردن، استحمام با آب گرم و استفاده از داروهای تقویت اعصاب زیر است:
گاوزبان، سنبل الطیب، افسنطین، مرزنجوش، تخم خشخاش، بادرنجبویه، پونه، بسفاویج.
دستور مصرف: داروها را مخلوط کرده و نیم کوب کنید. بعد از هر غذا یک قاشق غذاخوری از داروها را در 1/5 لیوان آب سرد بجوشانید تا 1 لیوان بماند. صاف کرده و با شکر یا نبات میل نمائید. به جای جوشاندۀ فوق می‌توانید عرق گاوزبان، سنبل الطیب و بیدمشک را با عرق آویشن مخلوط و شیرین کرده و هر بار یک استکان میل نمائید. تعداد دفعات مصرف دارو به تناسب نیاز آن در روز است.


[1]طرز تهیه روغن بنفشه- بادام: مقدار 15 گرم گل بنفشه با مقدار کمی آب و 75 گرم روغن بادام را روی شعله ملایم بجوشانید تا آب بخار شد و روغن بماند.سپس صاف کرده و روغن را استفاده نمائید.

بازتاب آن در
روزنامه اصفهان زیبا: انواع سردرد علت درد؛ مهمتراز درمان
منبع مقاله
درمان قطعی سردردها و سکته های قلبی و مغزی، تألیف سید محمد موسوی
نظــــرات
نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر