محل تبلیغات

درمان بیماری میگرن از دیدگاه طب سنتی

تاریخ ثبت
یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲
هوالشافی
طب سنتی سردرد میگرن را در مشارکت با اندام‌های دیگر بدن و یا تمام بدن می‌داند. خون با مشارکت معده و کبد از عوامل اصلی این بیماری است به طوریکه به اعتقاد بوعلی سینا میگرن با 29 ریشه یا علت در ارتباط است. به همین دلیل است که مصرف غذایی سنگین و پرخوری و یا نوع غذایی که مصرف می‌شود می‌تواند سردرد را آغاز و یا شدّت بخشد.
مهمترین اندامی که در ایجاد سردرد دخالت دارد معده است حتی اگر معده علامت واضحی از خود بروز ندهد. ماده سوئی در معده تولید و از طریق کبد وارد عروق شده به مغز می‌رسد. این مادۀ سوء باید در مغز به اشباع برسد تا بتواند زمینه را برای ایجاد میگرن آماده نماید. آنگاه عوامل عصبی از قبیل استرس، بی خوابی، محیط پرنور و پر سر و صدا، کم خونی، فشار خون و امثال آن باید به عنوان عوامل ثانویه به حساب آیند و نباید با تصور اینکه میگرن نوعی بیماری عصبی است به بیراهه رفت.
این سردردها در هر ساعت شبانه روز می‌توانند ایجاد گردند. مدت زمان درد در افراد مختلف متفاوت است. برخی از بیماران با اندک زمانی از شروع درد با استراحت و پناه بردن به محیط تاریک و بی سر و صدا خوب می‌شوند.
برخی یک شبانه روز کمتر یا بیشتر و برخی از بیماران چند روز متوالی سردرد را تحمل می‌کنند.
اغلب بیماران چنانچه از شدت درد دچار حالت استفراغ شوند تسکین می‌یابند.
به همین دلیل تجویز داروهای درمان کننده میگرن بر اساس مشارکت معده و سوء مزاج معده ما را به موفقیتی باور نکردنی در علاج میگرن رساند. پاکسازی معده از اخلاط و سمومی که باعث میگرن می‌شوند اوّلین قدم ما در علاج این بیماری مشهور و جهانی نمود.
خونگیری در میگرن و در بیمارانی که خلط خون در بدن آن‌ها غالب شده است و یا دچار غلظت و فشارخون می‌باشند لازم و ضروری است. علامات غلبۀ خون همچون سرخی زبان، پری رگ‌های چشم، برافروختگی صورت، گرم بودن سر و صورت نسبت به سایر اعضاء و نبض قوی و تند در این بیماران دیده می‌شود.
خونگیری در بیمارانی که دچار غلظت خون هستند باید بوسیله حجامت‌عام و یا انداختن زالو پشت گوش‌ها و در صورت نیاز روی دست‌ها انجام شود.
بنابر تجربۀ نگارنده منشأ میگرن در بسیاری از زنان علاوه بر معده، ارتباط مستقیم و اساسی با رحم و بیماری‌های رحمی دارد و درمان آن بدون مداوای بیماری‌های مذکور امکان پذیر نیست.
بر اساس نظریه طب سنتی سردردهای میگرنی در ابتدا به 4 نوع مزاجی تقسیم می‌شوند:

1. میگرن بلغمی 2.میگرن سودائی 3. میگرن دموی 4. میگرن صفراوی.

عوراض و علامات هر کدام از میگرن‌ها بر اساس نوع مزاج متفاوت است. مثلاً شدت تپش و التهاب عروق در میگرن دموی(خونی) از مزاج‌های دیگر به نحو چشمگیری بیشتر است. در مقابل میگرن بلغمی با تپش بسیار کمتر شناسایی می‌شود.
با توجه به اصول پایه طب سنتی در درمان بیماری و توجه اساسی به منشاء بیماری دست یافتن به درمان‌های کارا و قطعی و غیر قابل تصّور میسر است.
طب سنتی منشاء اغلب بیماری‌ها از معده و دستگاه گوارش می‌داند. در بحث علاج میگرن نیز چنین است. مادۀ سمی که مغز را آزار می‌دهد در معده بوجود می‌آید و مشارکت معده در اغلب بیماری‌ها در درمان‌های طب سنتی شرط است و ما نیز در علاج میگرن بدان پرداختیم و نتیجه گرفتیم. با اجرای دستورات علاج میگرن معمولاً در 15 روز اوّل سردرد به نحو چشمگیری کاهش می‌یابد و و این روند کاهش ادامه خواهد داشت در ماه دوّم دیگر سردردی هرگز وجود ندارد و ادامه درمان برای آن است که پس از قطع داروها سردرد میگرنی وجود نداشته باشد.

نسخۀ قطعی علاج درد شقیقه- میگرن
پاکسازی با منضج و مسهل بر اساس تشخیص مزاج برای هر شخص باید در نظر گرفته شود؛ سپس 4 مرحله عمومی درمان شامل: جوشانده پایه میگرن، بخور و شستشوی بینی، زالودرمانی و تدهین[1] که مشترک بین هر 4 نوع سردرد شقیقه(میگرن) می‌باشد ذکر می‌کنیم:

جوشانده پایه میگرن
انیسون شیرین، زیره سیاه، تخم کاسنی، تخم گشنیز، نعناع، کاکوتی، پونه، گل گاوزبان، افسنتین، مرزنجوشاز هر کدام 25 گرم
دستور تهیه و مصرف:مخلوط و آسیاب شود. هر روز 3 قاشق غذاخوری آن را با 3 لیوان آبجوش در یک فلاسک ریخته و روزانه 3 بار هر بار 1/5 ساعت بعد از هر غذا یک لیوان آن را شیرین کرده میل کنند.

- نسخه دیگر
در نسخه دیگر می‌توانند به جای کاکوتیو مرزنجوشنسخه قبل از تخم ریحان، گل ختمیو زوفااستفاده کنند.
دستور مصرف:کلیه داروها را به 4 قسمت مساوی تقسیم کرده هر بار یک قسمت را با 6 بطری 600 گرمی آب بجوشانند تا 4 بطری بماند. صاف کنند و یکصد گرم شکر مخلوط کرده دوباره بجوشانند تا 3 بطری بماند در یخچال گذاشته و بعد از هر غذا نصف استکان میل کنند. افراد زیر 10 سال ثلث استکان و سنین بالاتر نصف استکان تا یک استکان هر بار میل کنند.

بخور و شستشوی میگرن
تخم گشنیز200 گرم، پونه50 گرم، نعناع50 گرم
دستور تهیه و مصرف:هر شب نصف استکان از مخلوط داروها را در یک کاسه آب بجوشانند و به مدت 10 دقیقه زیر چادر بخور دهند. سپس آب بخور را داخل بینی استنشاق کنند(بشویند).

- بخور دیگر
تخم گشنیز یک استکان، گل ختمی، پونه، بابونهو آویشنهر کدام 5 گرم.
دستور مصرف:هر شب قبل از خواب داروهای فوق را با 4-3 لیوان آب در یک کاسه بجوشانند، چادری روی سر کشیده و به مدت 10 دقیقه بخور دهند. سپس آب بخور را داخل بینی استنشاق کنند.

زالودرمانی
  •  زالودرمانی در علاج میگرن دموی[2] تأثیر بسیار مطلوبی دارد. تجربه نشان داده که اگر هنگام حملۀ میگرن دموی پشت گوش‌های بیمار زالو انداخته شود ظرف چند ساعت سردرد از بین رفته تا مدتی طولانی سردرد بازگشت نخواهد کرد. البته زالودرمانی در میگرن دموی در ابتدای درمان انجام می‌شود. سپس نسخه درمانی اجرا خواهد شد. در طول درمان 2 بار دیگر به فاصله 25 روز از یکدیگر زالوی دوم  پشت هر گوش انداخته شد. تعداد زالوها در هر بار برای هر گوش 10 عدد زالوی کوچک است.
  • در علاج میگرن بلغمی نیازی به استفاده از زالو نیست.
  • در علاج میگرن صفراوی و سوداوی 15روز پس از شروع مصرف داروها زالو انداخته می‌شود.
  • بدون زالو درمانی علاج میگرن ممکن است امّا طول درمان بیشتر خواهد شد.

تدهین
خوب است که بیمار دچار سردرد هر روز با یکی از روغن‌های: کرچک، زیتون، کنجد، بادام شیرین، گل سرخ یا پماد گیاهی که حاوی عصاره یا عرقیات گیاهانی مانند: دارچین، زنجفیل، زیره، خولنجانهمراه با مغز ساق گاوبا چربی روغن کنجدو زیتونو گل سرخباشد(پماد MS ساخت مؤسسه) گردن را مالش دهد تا بافت مربوطه نرم شده و به جریان خون کمک نماید.
در فوریت‏ها(اورژانس) برای کاهش سردرد، مالش کتف‏ها و گردن به طور موقت مؤثر بوده و موجب تسهیل در رسیدن داروها به محل درد می‏شود.


[1]. تدهین: چرب کردن، روغن مالی
[2]. میگرنی است که همراه با پرفشاری خون و حجم بالای خون در سر یا کل باشد.

بازتاب آن در
روزنامه اصفهان زیبا: 29 عامل؛ متهم در بروز میگرن
منبع مقاله
درمان قطعی سردردها و سکته های قلبی و مغزی، تألیف سید محمد موسوی
نظــــرات
نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

شیدا - دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ساعت ۲۳:۴۷

سلام،من 34سال دارم و نزدیک به چهار سال است که میگرنم خیلی شدید شده؛ به طوریکه حتی کارهای روزمره ام را هم به زحمت انجام میدهم. لطفا راهنماییم کنید...راهم خیلی دور است و نمیتوانم برای معالجه و درمان تا اصفهان بیایم...در شهر کوچک ما یک مرکز حجامت و زالو درمانی هست...اما موضوعی که وجود دارد این است که من کم خونی هم دارم؛ آیا باز میتوانم زالو درمانی انجام بدهم؟؟در ضمن من با غلبه ی سودا از چه منضج و مسهلی میتوانم استفاده کنم؟؟خواهش میکنم کمکم کنید...خیلی وقتها آرزوی مرگ میکنم....

مدیریت سایت - پنج شنبه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ساعت ۱۲:۱۹

سلام
نیاز به شرح حال کامل است. در صورتی که امکان مراجعه حضوری ندارید می توانید به صورت تلفنی تماس گرفته و شرح حال بدهید تا تشکیل پرونده بدهند و تحت نظر قرار گیرید
03133451462
09136828017