محل تبلیغات

تازه‌های پیک شفا

حجم کیسه صفرا بین 40 تا 70 سی سی است ولی در روز نیم تا 1/5 لیتر صفرا ترشح می‏ کند. تمام مواد در کیسه صفرا تغلیظ می‏ شوند. سنگ‏هایی که در کیسه صفرا ایجاد می‏ شوند اکثراً سیاه یا قهوه‏ ای هستند. سنگ‏های سیاه در کیسه صفرا و سنگ‏های قهوه ‏ای در کیسه صفرا یا مجاری یافت می‏ شوند.
دیابت از بیماری‏های صعب‏ العلاج در جامعه است. این بیماری بشدّت رو به افزایش است. علاج دیابت را باید با تنظیم مزاج از روی دستگاه گوارش پیگیری کرد. دیابت یکی از مصادیق بالا رفتن غیرعادی صفراست.
بواسیر و خونریزی آن، راهی است که بدن برای پیشگیری از بسیاری از بیماریها انتخاب می کند. طب اسلامی خون بواسیر را خونی آلوده می داند که باید از بدن خارج شود، بواسیر راه گریزی از بیماریهایی مانند؛ بیماریهای اعصاب، مالیخولیا، صرع سوداوی، باد سرخ، جوش های جلدی، سرطان، اگزما، جرب، قوبا، جذام، ذات الجنب، ذات الریه، سرسام و سکته های قلبی و غیره است.
بیماری سرطان یک بیماری مربوط به سلول‏های عصبانی است که باید آن‏ها را با روش‏های خاصی آرام کرد و تبرید نمود چراکه سلول‏های سرطانی بسیار هوشمند و در عین حال عصبی هستند و با هر تحریک نابجایی به سرعت مانند جانوری که در حیات وحش سراسیمه شده و از ترس مرگ به هر چیزی حمله می‏کند، در بدن ما شروع به رشد غیرعادی کرده و عضو میزبان را با مشکلات سختی مواجه می‏سازد. این‏ها بطور کلّی تکالیف انسان و پزشک است و مجموعه طب همین است.
یکی از مهارت‏های لازم برای پزشکان معتقد به طب پایه؛ تشخیص اخلاط از رؤیت اجسام است. در این جا از خون داخل لیوان حجامت می‏خواهیم مزاج‏ها را شناسایی کنیم.
خود خون با اخلاط دیگر آمیزش دارد. بنابراین اخلاط خون گرفته شده در لیوان حجامت مورد شناسایی قرار می گیرد تا بتوانیم برای درمان بهتر بیمار تصمیم بگیریم.
یکی از مهارت‏های لازم برای پزشکان معتقد به طب پایه؛ تشخیص اخلاط از رؤیت اجسام است. در این جا از تغییر شکل و رنگ پوست زیر لیوان حجامت می توانیم مزاج و سوء مزاج عارض بر شخص را تشخیص دهیم با این مهارت می توان در جهت پیشگیری و درمان به موقع اقدام لازم توسط طبیب طب سنتی اعمال شود.
حجامت یک رفتار درمانی است که از وحی نشأت گرفته و در مرتبه عالی عروج رسول گرامی اسلام(ص) به ایشان توصیه شده است و استفاده از روایات نشان می‌دهد که ضوابط اجرایی و مواضع مناسب آن نیز توسط حضرت جبرئیل(علیه‌السلام) تذکر داده شده است.
این نوشتار کوچک اجمالی از دیدگاه وسیع و جامع طب سنتی ایران در مورد بیماری شایع و معروفی بنام قند خون یا دیابت است. این بیماری اگر چه در زمان قدیم کمتر مورد ابتلاء مردم بوده است امّا دانشمندان علوم طبی کشورمان و سایر مکاتب طبی قدیم آگاهی مبسوطی نسبت به آن داشته و روش‌های متعددی برای درمان آن مطرح نموده‌اند.
در میان مکاتب پزشکی جهان، طب سنتی ایرانی- اسلامی یک الگوی موفق بوده و هم اکنون هم در عمل یکی از کار آمدترین مکاتب پزشکی به شمار می آید. دلیل آن تکیه بر اصول طب پایه می باشد که عبارت است از: پاکسازی تمامی اندام ها، مجاری و آوندهای خونی و غیرخونی،مفاصل، امعاء، مسامات و پوست و مدارهای عصبی در مراتب چهارگانه هضوم.
خبرگزاری ایمنا: اساس طب سنتی برای پیشگیری است در حالیکه بسیاری از اطبا به آن توجهی ندارند، این امر موجب افزایش روز افزون بیماران در جوامع شده است.
شامل تشخیص و درمان بیماری ها
در زمستان اخلاط سکون و رکود دارند و کمتر دفع می شود و رسوب گذاری در آوندهای بدن افزایش خواهند یافت. به محض ایجاد غلیان خون به خاطر حلول فصل بهار مواد غلیظ کننده خون به آوندها و سطوح بدن هجوم آورده و زمینه را برای سکته های قلبی و مغزی، عود و مزمن شدن بیماری ها آماده می سازند. در چنین حالتی بهترین روش پیشگیری و حفظ سلامت بدن خونگیری و حجامت است که اخلاط اضافی را به خارج از بدن می کشد. بنابراین جوشش و غلیان خون به وجهی صحیح کنترل می یابد.
از مصرف غذاهای ناسازگار با هم خوداری کنید. آن ها را به خاطر بسپارید:
همیشه در گردش روزانه به مناسبات اجتماعی نیازها و کمبودهایی بوجود می‏ آید که باید توسط افرادی احساس شود. معمولاً افرادی بطور خود جوش به نیازها و کمبودها واقف شده و مسئولیت‏های اجتماعی خود را شناخته و به تکلیف خود در برابر آنها پی می‏ برند؛ افرادی هم بی تفاوت از کنار این موضوعات می‏ گذرند. اکنون ضرورت‏های جامعه در مورد سلامتی مردم این احساس و نیاز را در ما بوجود آورده است.
در گردهمایی سراسری پزشکان و علمای طراز اول طب سنتی کل کشور که در تهران برگزار گردید، تشکل بی سابقه ایی به نام شورای عالی طب پایه ایرانی-اسلامی شکل گرفت.
بیمار آقایی69 ساله که سال ها دچار بیماری قند خون بوده است و در اثر ازدیاد قند خون پای چپ دچار زخم شده و چون عفونت آن را نتواسته بودند مهار نمایند در تهران به میزان یک سانت کف پاشنه را تراشیده بودند ولی باز هم عفونت نموده و زخم کنترل نشده و ناچار به قطع عضو از طرف اطباء تهران اتخاذ گردید.
درمان این بیمار با توجه به غلبه خلط غیر طبیعی که عبارت از خلط مرکب دم و صفرا بود پاکسازی نامبرده را با رژیم غذایی مخصوص قند و فشار خون اتخاذ نمودیم و هر روز حدود یک ساعت روی زخم پا کار را شروع نمودیم و داروهای شستشو دهنده زخم های دیابتی را برای شستشوی زخم و ضماد های مخصوص زخم های قانقاریا بکار گرفتیم.
سرماخوردگی از بیماری های مشهور و مبتلا به بشر بوده است و در حقیقت بیماری است که بدن را آمادۀ جنگیدن و مبارزه با بیماری های خطرناک می کند. یک مانور دفاعی برای آماده نگاه داشتن سربازان مدافع بدن در زمان صلح است
یکی از علل بروز خشکی و بستر سازی بیماری هایی مانند حساسیت های فصلی، آسم، لوپوس، بهجت و امثال آن، نخوردن صبحانه می باشد و معمولاً افراد می گویند صبح ها اشتهایی به غذا نداریم!
مصوبه دستورالعمل اجرایی ارائه خدمات طب سنتی از سوی دفتر وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان می دهد متأسفانه مسئولین کشور هنوز متوجه جایگاه رفیع طب سنتی نشده اند.
|◄ 1 2 ►|